eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Co czeka europejskie rynki akcji w 2012r.?

Co czeka europejskie rynki akcji w 2012r.?

2012-01-30 10:07

Przeczytaj także: Rynek akcji 2000-2009: inflacja zjadła zyski


Inwestorzy nadal boją się powtórki z 2008 r., gdy cała światowa gospodarka nagle niemal stanęła w miejscu na kilka miesięcy, a następnie w 2009 r. wskaźniki PKB szły w dół w średnim tempie oscylującym wokół 5%. Ten niepokój jest przyczyną spadków kursów akcji wielu spółek do poziomów porównywalnych z tamtym okresem. W naszej ocenie, 2008 r. był historyczną aberracją, a nie przykładem nowej formy gospodarczej dekoniunktury. Uważamy, że kolejne cykliczne spadki dynamiki będą bardziej przypominać typowe okresy spowolnienia, jakie notowaliśmy na przestrzeni ostatnich 40 lat. Recesja, jaką przeżyliśmy w 2008 r., była otrzeźwiającym doświadczeniem, które jednak było tylko częścią ogólnego krajobrazu inwestycyjnego, a z perspektywy czasu można uznać je za źródło dobrych okazji do zakupów.

Selekcja akcji z Europy – na przekór powszechnym przekonaniom

Reakcją większości inwestorów na bieżące problemy jest koncentracja na sektorach defensywnych, co znajduje odbicie we względnej wycenie papierów z tych sektorów na tle wyników historycznych. Nie zgadzamy się z takim podejściem, z kilku powodów:
  • W czasach pesymizmu dominującego w prognozach ekonomicznych, wiele wysokiej jakości spółek z sektorów podatnych na zmiany cyklu rynkowego wycenianych jest niezwykle tanio, co stwarza ogromny potencjał dla cierpliwych inwestorów.
  • Wiele przedsiębiorstw, których papiery notowane są na europejskich giełdach, prowadzi działalność na całym świecie i jest w większym stopniu uzależniona od kondycji gospodarczej USA czy rynków BRIC niż od problemów, jakie trapią strefę euro.
  • Nawet papiery niektórych spółek wrażliwych na sytuację wewnątrz eurolandu są wyceniane tak nisko, że całe ryzyko jest już uwzględnione w cenie akcji z dużą nawiązką. Dotyczy to, w szczególności, niektórych przedsiębiorstw z sektorów infrastruktury i usług komunalnych z Włoch czy Portugalii.

Strategie inwestycyjne na 2012 r.:
  • Jakość: koncentracja na jakości nie oznacza defensywnego podejścia! Akcje wysokiej jakości spółek cyklicznych powiązanych z rynkiem konsumenckim czy sektorem przemysłowym, o mocnej pozycji rynkowej, dużych wymaganiach dla potencjalnej konkurencji oraz możliwości dyktowania cen, są dziś dostępne po bardzo niskich cenach.
  • Zyski: akcje oferują dziś bardzo wysokie zyski, w porównaniu z historycznymi wynikami samych akcji oraz z obligacjami rządowymi o ratingu AAA, stanowiąc jednocześnie lepsze zabezpieczenie na wypadek inflacji, która może być wynikiem działań stymulacyjnych związanych z bieżącym kryzysem finansowym. Szczególnie duże możliwości związane są z przedsiębiorstwami wypłacającymi dywidendę oraz z akcjami oferującymi bardzo wysoką rentowność, która nawet po spadku będzie atrakcyjna. Korzystnym efektem ubocznym jest dywidenda, która jest stabilnym źródłem bazowego dochodu w czasach wzmożonej niepewności na rynkach.
  • Ostrożne wydatki gospodarstw domowych w Europie: nie tylko w strefie euro, ale także w całej Europie, restrykcyjna polityka budżetowa będzie miała wpływ na dochody rozporządzalne gospodarstw domowych, który może utrzymać się przez pewien czas. Należy to wziąć pod uwagę przy ocenie spółek o największej ekspozycji na lokalne rynki europejskie. Lepszym wyborem mogą okazać się przedsiębiorstwa aktywnie działające na najbardziej stabilnych rynkach, takich jak infrastruktura (czy usługi komunalne).
  • Wartość spółek o niższej jakości: należy unikać spółek o dużym poziomie lewarowania finansowego i zmiennych rynkach docelowych, z uwagi na większą niechęć banków do pożyczania pieniędzy w nadchodzących latach. Wybrane tanie akcje mogą być atrakcyjne, jednak polecamy je tylko najodważniejszym inwestorom.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: