eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wydatki konsumpcyjne w UE w III kw. 2011

Wydatki konsumpcyjne w UE w III kw. 2011

2011-12-06 09:45

Po okresie silniejszego wzrostu (o 2,1%) w poprzednim, drugim kw. tego roku, tempo wzrostu wydatków konsumpcyjnych w trzecim kwartale 2011 r. zwolniło do 0,5% w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego. Jest to najniższy kwartalny wskaźnik odnotowany w tym roku i najniższy od IV kw. 2010 r.

Przeczytaj także: Visa Europe: płatności kartami I kw. 2010

Pomimo nieprzerwanego wzrostu w ciągu kolejnych ośmiu kwartałów na całym obszarze Unii Europejskiej, w 21 spośród 27 państw członkowskich UE zaobserwowano pogorszenie sytuacji, w porównaniu z poprzednim kwartałem. Dotyczy to m.in. trzech gospodarczych potęg Unii Europejskiej – Francji (- 0,5%), Niemiec (+ 0,9%) oraz Wielkiej Brytanii (+ 1,0%). We wszystkich tych krajach miało miejsce względne osłabienie wydatków w porównaniu z wynikami osiągniętym w drugim kwartale – co odróżnia je od grupy krajów w Europie Środkowej i Wschodniej, mogących pochwalić się silnym wzrostem.

Na czele stawki znalazły się Litwa i Łotwa, ze stopami wzrostu wydatków konsumpcyjnych na poziomie, odpowiednio: 15,4% i 13,2%. Dalsze miejsca zajęły: Estonia, ze stopą wzrostu równą 9,9% oraz Czechy i Słowacja (wzrost o 5,6% w obu tych krajach). W innych rejonach Europy, zaskoczeniem okazał się wzrost w Hiszpanii (2,5% w skali rocznej), podczas gdy Włochy odnotowały lekki spadek (-1,0%).

Barometr wydatków konsumpcyjnych w Unii Europejskiej organizacji Visa Europe wykorzystuje rzeczywiste dane – a nie np. badania nastrojów – przy czym zostały one skorygowane tak, by uwzględnić zmiany w poziomie wydawnictwa kart Visa, w preferencjach konsumentów czy w stopie inflacji. Barometr dostarcza wiarygodnych informacji ekonomicznych, ponieważ daje najbardziej dokładny i wszechstronny wgląd w obraz faktycznych wydatków konsumpcyjnych na obszarze UE. Kartami Visa jest już opłacane jedno euro z każdych ośmiu wydawanych w Europie na konsumpcję, dlatego Barometr – w odróżnieniu od badań opinii lub nastrojów w poszczególnych sektorach gospodarki – wiernie odzwierciedla rzeczywiste wydatki konsumpcyjne w Unii Europejskiej.

Philip Symes, dyrektor ds. finansowych Visa Europe, powiedział: „Wydatki konsumpcyjne na całym obszarze Unii Europejskiej prezentują się zupełnie nieźle, zważywszy na trwającą zawieruchę na rynkach europejskich. Choć spowolnienie spowodowało obniżenie tempa wzrostu do najniższego poziomu w całym roku, to jednak jest to już ósmy kwartał nieprzerwanego wzrostu wydatków”.

Barometr wydatków konsumpcyjnych w Unii Europejskiej organizacji Visa Europe

Obecnie kartami Visa jest już opłacane ponad jedno euro z każdych ośmiu wydanych w UE, a udział kart debetowych w tych wydatkach przekracza 70%. Oznacza to, że Barometr daje wszechstronny i aktualny obraz wydatków konsumpcyjnych w Unii Europejskiej.

Barometr wydatków konsumpcyjnych w Unii Europejskiej organizacji Visa Europe powstał w oparciu o dane o wydatkach dokonanych za pomocą wszystkich rodzajów kart Visa wydawanych w Europie: kredytowych, debetowych i przedpłaconych. Przygotowując Barometr, centrum informacji finansowej Markit opracowało model, który wykorzystuje dane o transakcjach kartami Visa z uwzględnieniem czynników korygujących.

Po pierwsze, wyeliminowany został wpływ wzrostu liczby wydanych kart Visa i obrotów realizowanych z udziałem tych dodatkowo wydanych kart. Po drugie, usunięto wpływ zmieniającej się skłonności konsumentów do korzystania z kart płatniczych, w oparciu o ocenę tendencji dotyczących wypłat gotówki z bankomatów oraz transakcji bezgotówkowych w punktach handlowo-usługowych realizowanych z udziałem kart Visa. Wyeliminowano również wpływ inflacji, korygując dane o zmiany wskaźnika cen konsumpcyjnych tak, by otrzymać realną stopę zmian w wydatkach gospodarstw domowych.

W ostatnich latach obserwowano silną pozytywną korelację pomiędzy danymi o transakcjach zawieranych kartami Visa a publikowanymi później oficjalnymi danymi dotyczącymi wydatków konsumpcyjnych. Dane organizacji Visa obejmują znacznie szerszy obszar niż jedynie handel detaliczny – ze względu na coraz częstsze korzystanie z kart przy płatnościach za rachunki domowe (prąd, gaz, itd.) czy przy płatnościach podatkowych.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: