eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Lekkie odreagowanie euro na rynku walutowym

Lekkie odreagowanie euro na rynku walutowym

2011-11-25 11:51

Lekkie odreagowanie euro na rynku walutowym

idm © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Sytuacja w strefie euro pozostaje napięta. Obecna sytuacja nie rodzi prostych wyborów, przez co działania polityków są mało zdecydowane. Wczorajsze spotkanie w Strasburgu Merkel, Sarkoziego i Montiego nie wniosło nic nowego.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Kanclerz Niemiec i prezydent Francji zadeklarowali, że nie będą wywierać wpływu na ECB w sprawie walki z kryzysem. Ponadto, Angela Merkel rozwiała spekulacje jakoby Niemcy miały się zgodzić na emisję euroobligacji, podtrzymując swoje stanowisko, iż to nie rozwiązałoby problemów strefy euro i nie przywróciły zaufania inwestorów. Na rynkach utrzymuję się awersja do ryzyka, co ma swoje przełożenie na wyprzedaż bardziej ryzykownych aktywów.

Na rynku walutowym obserwowaliśmy podczas czwartkowej sesji lekkie odreagowanie na euro. Wyjście nieco powyżej poziomu 1,34 na EUR/USD zostało jednak szybko wykorzystane do wznawiania długich pozycji w dolarze. Dzisiaj rano nastąpiło wyłamanie dołem z ostatniego zakresu wahań wyznaczonego przez formację klina zniżkującego, co z technicznego punktu widzenia świadczy o słabości euro i otwiera drogę do dalszych spadków na eurodolarze w okolice 1,3150.

Na waluty w naszym regionie negatywny wpływ miała obniżka ratingu Węgier przez Moody’s i utrzymanie negatywnej perspektywy ratingu. Węgry mają wysoki poziom zadłużenia i zwiększa się- zdaniem agencji -ryzyko, że nie osiągną one celów fiskalnych. Ponadto Moody’s zagroziła, że może rozważać dalsza obniżkę ratingu Węgier, jeśli nie będzie postępu we wdrażaniu reform strukturalnych. Złoty silnie tracił na wartości w dniu wczorajszym i obecnie pytaniem pozostaje, kiedy NBP zdecyduje się na kolejną interwencję walutową w celu ustabilizowania kursu złotego. Z kolei dzisiaj złoty handlowany jest w rejonie wczorajszych minimów lokalnych, a opublikowane nieco lepsze niż prognozowano dane nt. sprzedaży detalicznej w Polsce nie mają przełożenia na umocnienie PLN.

Rynki z uwagą będą śledziły rozwój sytuacji w Europie.

Najważniejsze wiadomości

  • GE:PKB Niemiec wzrósł w III kwartale 2011r. o 0,5% w ujęciu kwartalnym wobec 0,3% po korekcie w II kwartale. W skali roku wzrost wyniósł 2,5%.
  • GE: Indeks nastrojów gospodarczych wzrósł w listopadzie do 106,6pkt. ze 106,4pkt.
  • UK: Całkowite inwestycje w biznesie spadły w III kwartale o 1,4% w ujęciu kwartał do kwartału oraz wzrosły o 0,3% w skali roku.
  • UK: Tempo wzrostu PKB w III kwartale 2011 roku wyniosło 0,5% w ujęciu kwartał do kwartału oraz tyle samo w skali roku.
  • UK: Wskaźnik zamówień CBI spadł w listopadzie o 19% w ujęciu miesiąc do miesiąca.
  • PL: W III kwartale stopa bezrobocia mierzone ankietą BAEL spadła do 9,3% z 9,5% w II kwartale 2011 roku.
  • PL: W październiku 2011 sprzedaż detaliczna wzrosła rok do roku o 11,2%, zaś licząc miesiąc do miesiąca zwiększyła się o 4,1%.
  • PL: W październiku 2011 stopa bezrobocia wyniosła 11,8%, tyle samo co we wrześniu.

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: