eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Komentarz giełdowy: 24-28.10.11

Komentarz giełdowy: 24-28.10.11

2011-10-28 18:21

Przeczytaj także: Dobry sentyment na rynku akcji trwa


Azja i Ameryka ŁacińskaD
Szef Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej EFSF udaje się w piątek do Chin. Ma tam rozmawiać o ewentualnym zaangażowaniu chińskiego kapitału w ratowanie strefy euro zagrożonej kryzysem zadłużenia. Szef EFSF Klaus Regling ma w ten weekend przybyć również z wizytą do Tokio, po rozmowach w Pekinie. Japonia jest drugim po Chinach największym na świecie posiadaczem rezerw walutowych. Euroobligacje emitowane przez EFSF mogą zostać potraktowane jako dywersyfikacja portfela, aby zmniejszyć swoje uzależnienie od dolara. Na rynku obligacji Chiny obecnie inwestują głównie w papiery skarbowe USA, ich zaangażowanie sięga kwoty 1,14 miliarda dolarów. Chiny często traktują gospodarkę jako element gry na arenie międzynarodowej, dlatego mogą stawiać twarde warunki. Inwestorzy z kraju środka są już znaczącymi wierzycielami Europy, zainwestowali w dług krajów UE ponad 500 mld euro. Środki pozostające do dyspozycji na inwestycje w zagraniczne papiery wartościowe, będące obecnie częścią rezerw walutowych szacuje się na 3,2 bln dolarów.

Stopa bezrobocia w Japonii we wrześniu 2011 r. niespodziewanie spadła do 4,1 proc. z 4,3 proc. w sierpniu. Analitycy oczekiwali, że wskaźnik wzrośnie do 4,5 proc. Produkcja przemysłowa w Japonii spadła o 4,0 proc. mdm, we wrześniu 2011 r. i była dużo słabsza od prognoz na poziomie minus 2,1 proc. mdm. Rdr produkcja przemysłowa spadła we wrześniu o 4,0 proc., po wzroście w sierpniu o 0,4 proc. analitycy oczekiwali spadku produkcji o 2,3 proc. Minister finansów Japonii Jun Azumi zadeklarował, że stabilna Europa jest w „naszym” interesie oraz, że podejmie kroki, by pomóc Europie wyjść z kryzysu zadłużenia. Od początku roku Japonia zainwestowała 2,68 mld euro, 20 proc. całkowitej sumy papierów dłużnych wyemitowanych przez Europejski Fundusz Stabilności Finansowej. Władze kraju kwitnącej wiśni wielokrotnie deklarowały, że są gotowe, by zainwestować więcej pod warunkiem, że Europejczycy dojdą do porozumienia w sprawie planu uspokojenia rynków. Bank centralny Japonii utrzymał stopy procentowe bez zmian główna stopa procentowa wynosi nadal tylko 0,0-0,10 proc. oraz podwyższył program kredytowy o 5 bln jenów. Sprzedaż detaliczna w Japonii spadła we wrześniu 2011 r. o 1,5 proc. mdm, po spadku w sierpniu o 1,7 proc., rynek spodziewał się spadku sprzedaży o 0,5 proc. mdm. Rdr sprzedaż spadła o 1,2 proc., po spadku w sierpniu o 2,6 proc. i oczekiwaniach na poziomie 0,1 proc.

W minionym tygodniu Bank Centralny Indii, zdecydował o podwyższeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Główna stopa procentowa wzrosła do 8,5% z 8,25%, stopa reverse repo do 7,5% z 7,25%. Utrzymał natomiast stopę rezerw obowiązkowych na poziomie 6%. Dodatkowo Rada Pieniężna Banku zasygnalizowała, że dalsze zwiększanie stóp procentowych może nie być konieczne. Podwyżka jest trzynastą interwencją od marca 2010 r. Podwyżka była oczekiwana przez rynek. Obecnie rynek oczekuje, że do końca I kwartału 2012 roku Bank Rezerwy Indii utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, natomiast do końca 2012 roku obniży je o 25 punktów bazowych.
W perspektywie tygodnia indeks Bovespa wzrósł ponad 9 proc., głównie za sprawą pozytywnych rozstrzygnięć w strefie euro oraz dużym popytem na surowce. Inwestorzy chętnie kupowali akcje, które pod kątem wyceny wskaźnikowej 7,9 Cena/Prognozowany Zysk wydają się być najtańsze od marca 2009 roku.

Jan Żuralski

Surowce
Najważniejszym wydarzeniem na rynkach finansowych było uzgodnienie kwestii pomocy Grecji oraz szeroko zakrojonej pomocy w strefie euro. Spowodowało to natychmiastową zmianę nastrojów i zwyżkę na indeksach giełdowych. Wzrost awersji do ryzyka mocno wpłynął na wyceny surowców, które silnie rosły. Najmocniej wzrosły ceny miedzi, co nie jest czymś nadzwyczajnym patrząc przez pryzmat odnotowanego wcześniej spadku cen tego metalu. Rynki surowcowe były wspierane przez dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych oraz z Chin. Jak się okazało spadły zapasy ropy w USA, co może świadczyć o lekkiej poprawie popytu. Ponownie daje o sobie znać sezon huraganów w rejonie Zatoki Meksykańskiej, gdzie zbliża się huragan Rina. Może to przejściowo ograniczyć wydobycie w tym rejonie, co nie pozostanie bez wpływu na ceny ropy, a dokładnie na jego wzrost. Ropa Crude w kontraktach terminowych zamyka tydzień na 6 procentowym plusie, a baryłka w Nowym Jorku kosztuje już 92 dolary. Na Londyńskiej Giełdzie Metali tona miedzi w kontraktach terminowych kosztuje 8086 dolarów. W skali całego tygodnia miedź zdrożała o ponad 10 procent. Dominujący wpływ na wyceny, oprócz szczytu europejskiego, miały deklaracje władz chińskich co do kontynuacji pomocy gospodarce. Premier tego kraju poinformował o możliwości zdrożenia nowego pakietu stymulującego w miarę pogarszania się chińskich danych makroekonomicznych. Na rynku złota w tym tygodniu dominowała niska zmienność, a ceny od początku tygodnia pięły się na coraz to wyższe poziomy i zakończyły go na pułapie 1738 dolarów za uncję, co daje tygodniowy wzrost cen o ponad 6 procent. Sytuację na rynku złota determinuje zachowanie się rynku walutowego, gdzie wzrost pary walutowej eur/usd wywierał presję na wzrost nie tylko złota, ale i surowców przemysłowych.

Tomasz Ray-Ciemięga
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: