eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki akcji -IV kw. nie będzie łatwy

Rynki akcji -IV kw. nie będzie łatwy

2011-10-03 12:02

Spowolnienie gospodarcze to zła wiadomość dla rynków finansowych. Podobnie jak problemy finansów publicznych. Jednak dopiero w połączeniu tworzą one wyjątkowo toksyczną mieszankę. Wysokie zadłużenie sprawia, iż rządy nie mogą zdecydować się na pobudzenie gospodarek. Zaś spowolnienie jeszcze pogłębia problemy fiskalne. Efekt to fatalny dla rynków akcji trzeci kwartał. Czwarty może nie będzie tak zły, ale większego odreagowania nie oczekujemy. Zwłaszcza, że czekać nas może spadek cen surowców i związane z tym umocnienie dolara. Rozpoczynający go tydzień przynosi ważne dane makro, dynamiczna jest także sytuacja w Europie.

Przeczytaj także: Nerwowy początek tygodnia na rynkach wschodzących

Europa – EFSF to za mało

Sama akceptacja dla funduszu EFSF w formule ustalonej na lipcowym szczycie nie rozwiązuje problemu zadłużenia w Europie. Mało tego, nawet niezaakceptowana jeszcze do końca (głosować będzie jeszcze Słowacja, Malta, Holandia i Portugalia) formuła EFSF jest już niewystarczająca! Jednak kluczowe na ten moment jest ustalenie sposobu, w jaki umorzony zostanie w części grecki dług. A o tym nie mówi się wiele. Oczywiście mogłoby (i powinno) być to robione w zaciszach gabinetów, ale mając na uwadze jak dużo politycznych przepychanek wymagało rozszerzenie EFSF, o kompromis w znacznie trudniejszej kwestii (jaką byłoby umorzenie części długu) zapewne łatwo nie będzie.

Najbliższy tydzień nie musi przynieść w tym temacie rozstrzygnięcia. Niemiecki minister finansów powiedział, iż decyzja o wypłaceniu Grecji zapadnie dopiero 13 października, zatem prawdopodobnie również przynajmniej do tego terminu ważyć się będzie kwestia restrukturyzacji greckiego długu. Przedłużająca się niepewność to negatywny czynnik zarówno dla EURUSD, jak i rynków akcji.

Niewiadomą pozostaje postawa EBC – rynek oczekuje, iż już na posiedzeniu w najbliższy czwartek bank może podjąć jakieś dodatkowe kroki aby poprawić zaufanie w sektorze bankowym, ale raczej nie będzie to cięcie stóp, a jakaś forma odciążenia bilansu banków (mówi się o skupie obligacji zabezpieczonych aktywami). Takie działania mogłyby poprawić nastroje, ale podobnie jak w przypadku EFSF jest to kwestia poboczna.

Dane makro – duży znak zapytania

W tym tygodniu czekają nas publikacje istotnych danych z amerykańskiej gospodarki. indeksy aktywności (poniedziałek i środa) oraz dane z rynku pracy (od środy do piątku). Patrząc na konsensusy rynkowe widać, iż rynek ma nadzieję, iż koniunktura przestała się pogarszać. To zaś oznacza, że względnie łatwo może być o rozczarowanie. Szczególnie gdyby zatrudnienie spadło (konsensus +60 tys.), a ISM znalazł się poniżej 50 pkt.

Przynajmniej jednak w przypadku ISM (publikacja dziś o 16.00, konsensus 50,3 pkt.) jest szansa na nieco lepszy odczyt – tak przynajmniej sugerowałyby odbicia w regionalnych wskaźnikach – Philadelphia Fed i Chicago PMI. Szczególnie ten ostatni (wzrost do 60,4 pkt.) sugeruje, iż przemysł samochodowy w USA nadal opiera się silniejszemu spowolnieniu. Natomiast niezależnie od wrześniowego odczytu w perspektywie kilku miesięcy spadek ISM poniżej progu 50 pkt. wydaje się bardzo prawdopodobny. Zaś dekoniunktura ciążyć będzie rynkom akcji.

Surowce – rynek niedźwiedzia

Wrzesień jak i sierpień to zdecydowanie niekorzystne miesiące dla notowań akcji. Warto jednak zwrócić uwagę, że to dwa odmienne miesiące na rynku surowców. Na fakt przewartościowania surowców (w zasadzie wszystkich – od przemysłowych, przez rolne, na kruszcach kończąc) wskazywaliśmy od dłuższego czasu. Większe dostosowanie nastąpiło jednak dopiero we wrześniu, po części ze względu na problemy z płynnością w dolarze. Jednak inwestorzy mogli zdać sobie również sprawę, iż oczekiwania odnośnie popytu na surowce w obecnych warunkach makroekonomicznych mogą być nierealne. W 2008 roku dostosowanie na rynkach surowców trwało 5-6 miesięcy, obecnie są za nami dwa. Dalsza przecena surowców to także niekorzystna wiadomość dla par EURUSD, GBPUSD i oczywiście przede wszystkim AUDUSD oraz (korzystna, ze względu na kwotowanie) USDCAD. Więcej na temat surowców piszemy w tygodniowych komentarzach w każdy wtorek (ostatni komentarz http://www.xtb.pl/media/pl/newsletter/market-snapshots/raport-z-rynku-surowcow-27-09-2011-ropa.pdf).

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Przemysław Kwiecień / X-Trade Brokers DM S.A. X-Trade Brokers DM S.A.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: