eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe - Strefa Euro w centrum uwagi

Rynki finansowe - Strefa Euro w centrum uwagi

2011-09-20 15:58

Przeczytaj także: Agencja S&P obniżyła rating Włoch

W nadchodzącym tygodniu ponownie seria ważnych informacji dot. strefy euro

W nadchodzącym tygodniu MFW-KE-EBC będzie weryfikowała postępy programu pomocowego dla Portugalii. Powszechnie nie oczekuje się żadnych znaczących trudności (analogicznych do sytuacji Grecji), gdyż dostępne informacje wskazują na realizację zaleceń MFW zgodnie uzgodnionym z harmonogramem, niemniej bieżące dane
makroekonomiczne wskazują, że analizy stabilności gospodarki portugalskiej wskażą na utrzymujące się problemy z niską konkurencyjnością gospodarki (powolne tempo ograniczania deficytu budżetowego, wysoki deficyt w obrotach bieżących). Co więcej dla gospodarki portugalskiej istotnym utrudnieniem w poprawie tej efektywności będzie spowolnienie wzrostu gospodarki globalnej. Temat Portugalii, która ma zapewnione finansowanie w ramach programu pomocowego do 2013 r. zapewne nie będzie jednak dominującym, szczególnie przy bardzo istotnym czynniku obniżenia kosztu finansowania otrzymanego z UE zgodnie z decyzją na szczycie UE w lipcu br.

W bieżącym tygodniu oczekujemy także kolejnych informacji dot. Grecji i to zarówno informacji dot. negocjacji Grecji z MFW-KE-EBC jak również (związanych z negocjacjami) informacjami o partycypacji sektora
prywatnego w operacji wydłużenia zapadalności greckiego długu. Dotychczasowe informacje w tej kwestii są bowiem niespójne, przy cytowanych wynikach od 75% do nieznacznie poniżej 90%. Przy uzgodnieniach dot. uruchomienia drugiej pożyczki dla Grecji przedstawiciele krajów strefy euro wskazali na oczekiwania 90% rolowania długu wartości zapadającego w najbliższych latach długu. Gdyby wartość subskrypcji faktycznie ukształtowała się na poziomie bliskim 90% z pewnością ten niedobór zostałby pokryty przez sektor publiczny, szczególnie, że pojawiające się analizy zewnętrznych ośrodków analitycznych wskazują, że gdyby doszło do wydłużenia zapadalności długu a Grecja kontynuowała program stabilizacyjny, scenariusz niekontrolowanego wzrostu zadłużenia przestałby być już „pewnym”.

Istotniejsze będą zapewne wszelkie kolejne informacje o postępach ratyfikacji w parlamentach poszczególnych członków strefy euro zmian dot. programu EFSF (zwiększenie skali programu, możliwość skupu obligacji skarbowych na rynku wtórnym, uzgodnionych na lipcowym szczycie UE). W minionym tygodniu komisarz O. Rehn powiedział, że do końca września większość krajów zakończy proces ratyfikacji zmian w EFSF. W dn. 19.-23. września temat ma być dyskutowany w parlamencie Hiszpanii (niskie ryzyko problemów z ratyfikacją), 20 września nad projektem będzie pracował parlament Finlandii. Najistotniejsze będą zapewne jednak wyniki głosowania w parlamencie Niemiec, które odbędzie się 29. września.

W bieżącym tygodniu w dn. 22.-23. września odbędzie się spotkanie przedstawicieli grupy G20. Rzadko wyniki tych spotkań miały istotne znaczenie dla rynków finansowych, niemniej gdyby na planowanym spotkaniu został poruszony temat możliwości zakupu przez kraje BRIC obligacji krajów strefy euro z pewnością byłaby to bardzo ważna i pozytywna informacja dla rynków finansowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: