eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe - Strefa Euro w centrum uwagi

Rynki finansowe - Strefa Euro w centrum uwagi

2011-09-20 15:58

Przeczytaj także: Agencja S&P obniżyła rating Włoch

Dane i wydarzenia w nadchodzącym tygodniu


Produkcja sprzedana przemysłu w sierpniu (19 września)

W sierpniu oczekujemy wzrostu dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu do 3,8% r/r, wobec 1,8% odnotowanych w lipcu. Wyższa dynamika będzie wyłącznie efektem sezonowym, tj. w sierpniu dynamika produkcji nie będzie – tak jak w lipcu – zaniżana przez niższą liczbę dni roboczych. W ujęciu danych oczyszczonych z wahań sezonowych oczekujemy spadku dynamiki produkcji do 3,5% r/r z 4,6% w lipcu co będzie pochodną utrzymania niższej aktywności w sektorze przemysłu wobec 2010 r. oraz I poł. 2011 r. Biorąc pod uwagę trwające prace w zakresie publicznych inwestycji infrastrukturalnych oczekujemy utrzymania w sierpniu dwucyfrowego tempa wzrostu produkcji budowlano-montażowej.

Wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu w sierpniu (19 września)
Oczekujemy wzrostu rocznego wskaźnika cen produkcji sprzedanej przemysłu do 6,6% r/r z 5,9% odnotowanych w lipcu. Po kilku miesiącach spadków wskaźnika sierpniowy wzrost indeksu PPI będzie pochodną: relatywnie wysokiego miesięcznego wzrostu cen producenta jak również coraz niższych baz odniesienia z ub.r. (wyższe bazy sprzyjały silnemu spadkowi indeksu od kwietnia br.). Na miesięczny wzrost cen produkcji wpłynęła w głównej mierze wyraźna deprecjacja kursu złotego podwyższająca ceny złotowe eksportowanych towarów. Słabszy złoty ograniczał także skale dezinflacyjnego wpływu spadku cen miedzi oraz ropy naftowej (cen w USD).

Inflacja bazowa w sierpniu (20 września)
Oczekujemy wzrostu wskaźnika inflacji bazowej do 2,8% r/r z 2,4% r/r w odnotowanych w lipcu. Zgodnie z opublikowanymi danymi CPI za sierpień większość kategorii inflacji bazowej utrzymała się na poziomie z lipca. Do skokowego wzrostu rocznego wskaźnika inflacji bazowej netto przyczynił się z kolei bardzo wysoki miesięczny wzrost cen w kategorii łączność (wg komunikatu GUS efekt wygasania promocyjnych ofert internetowych).

Sprzedaż detaliczna w sierpniu (23 września)
Prognozujemy, że w sierpniu dynamika sprzedaży detalicznej wzrosła do 9,2% r/r z 8,2% w lipcu. Choć wyhamowanie poprawy sytuacji na rynku pracy stopniowo będzie przekładać się na dalsze wyhamowanie dynamiki wydatków gospodarstw domowych, to oczekiwany wzrost dynamiki wzrostu sprzedaży w sierpniu jest pochodną oczekiwanego przez nas pozytywnego efektu liczby dni handlowych. Wg naszych analiz w skalę osłabienia lipcowej dynamiki sprzedaży pogłębiał efekt niższej liczby dni roboczych, który w sierpniu już nie powinien mieć miejsca. Publikacja danych Samar o sprzedaży samochodów w sierpniu wskazuje na wyższe ryzyko słabszego wskaźnika wobec naszej prognozy bazowej.

Stopa bezrobocia w sierpniu (23 września)
W sierpniu oczekujemy nieznacznego spadku stopy bezrobocia do 11,6%, wobec 11,7% odnotowanych w lipcu. Czynnikiem obniżającym stopę bezrobocia w sierpniu były efekty sezonowe – tj. wzrost zatrudnienia i spadek bezrobocia w cieplejszej części roku (m.in. w budownictwie). Jednocześnie skalę spadku stopy bezrobocia z tytułu tych pozytywnych efektów sezonowych ograniczały czynniki cykliczne tj. stopniowe wyhamowanie poprawy sytuacji na rynku pracy w warunkach ograniczenia popytu zewnętrznego oraz oczekiwać ograniczenia aktywności gospodarki w kolejnych kwartałach

Posiedzenie FOMC (21. września)
Oczekujemy, że na posiedzeniu kończącym się 21. września FOMC zdecyduje się na dalsze działania w zakresie niestandardowego luzowania polityki pieniężnej w obawie o zbyt silne spowolnienie wzrostu gospodarczego i silne pogorszenie sytuacji na rynku pracy. Oczekujemy, że Fed zdecyduje się na utrzymanie dotychczasowej wartości bilansu Fed, jednak przy zmianie jego strutury terminowej tj. sprzedaży instrumentów o krótszych terminach zapadalności i skupie obligacji o dłuższych terminach. Wartość aktywów o krótszych okresach zapadalności szacowania jest przez zewnętrzne ośrodki analityczne na ok. 500 mld USD.

Nie wykluczalibyśmy także (choć wyraźnie mniejsze prawdopodobieństwo niż decyzji o zmianie struktury bilansu), że Fed zdecyduje się na obniżenie stopy procentowej płaconej bankom za utrzymywanie rezerw w banku centralnym (obecnie 0,25%). Obecnie stopa rezerw przewyższa wartość rentowności 2-letnich obligacji skarbowych USA tym samym bardziej opłacalne jest lokowanie środków w banku centralnym niż zakup obligacji. Obniżenie stopy procentowej przełożyłoby się na spadek najkrótszych rynkowych stóp krótkoterminowych eliminując jednocześnie wszelkie potencjalne ryzyka dla krótszego końca krzywej z uwagi na sprzedaż obligacji o krótszych terminach zapadalności.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: