eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kradzież dokumentów a wyłudzenia II kw. 2011

Kradzież dokumentów a wyłudzenia II kw. 2011

2011-08-19 10:13

Kradzież dokumentów a wyłudzenia II kw. 2011

Raport w liczbach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W II kwartale 2011 roku udaremniono ponad 1,8 tysiąca prób wyłudzenia kredytów przez osoby posługujące się cudzymi dokumentami tożsamości, na łączną kwotę ponad 149 milionów złotych. Średnia kwota próby wyłudzenia wyniosła aż 31,3 tysiąca złotych - takie wnioski wynikają z najnowszego "Raportu o dokumentach infoDOK", przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Przeczytaj także: Kradzież dokumentów a wyłudzenia I kw. 2011

fot. mat. prasowe

Raport w liczbach

Raport w liczbach

Ostatnie miesiące potwierdzają zjawisko, które obserwujemy od kilku kwartałów. Od 12 miesięcy utrzymuje się stosunkowo wysoki poziom łącznych kwot prób wyłudzeń kredytów, przy mniejszej liczbie podejmowanych prób (w porównaniu do danych z lat 2008, 2009 oraz pierwszej połowy 2010 roku). Po rekordowo wysokich danych o próbach wyłudzeń z IV kwartału 2010 r. ostatnie trzy miesiące były nieco spokojniejsze, jednak pod względem łącznej kwoty prób wyłudzeń osiągnięto drugi wynik w historii prowadzonych badań – 149 mln złotych przy 1.831 próbach.

Odnotowane ponad 1,8 tysiąca prób wyłudzeń to trzeci najniższy wynik w historii badań. Do tak dobrych wyników przyczynia się stale rozwijająca się baza Dokumentów Zastrzeżonych. W minionym kwartale odnotowano wzrost bazy Systemu DZ o 26.991 dokumentów. Wielkość bazy przekroczyła tym samym milion sztuk i wyniosła dokładnie 1.000.712.

„Obserwując informacje o znacznym spadku przestępczości z wykorzystaniem cudzych i sfałszowanych dokumentów podanymi przez Komendę Główną Policji mieliśmy nadzieję, na korzystny trend spadkowy w tym zakresie. Niestety na to musimy jeszcze trochę poczekać. Podobnie, jak w ostatnim kwartale 2010 r. nadal zdarza się wiele prób wyłudzeń na ogromne kwoty. Odnotowano aż pięć prób wyłudzeń na kwoty 4 miliony złotych i więcej, pośród których najwyższą był wniosek na 20,3 mln złotych (11 maja 2011 r., w woj. opolskim). – mówi Grzegorz Kondek ze Związku Banków Polskich, koordynujący prace Kampanii.

System DZ chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła

W Polsce podstawowymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość są dowody osobiste oraz paszporty. Jednak w praktyce, w tym celu powszechnie stosowane są np. prawa jazdy, książeczki wojskowe lub nawet karty płatnicze, na których wydrukowane jest nasze imię i nazwisko. Z tego powodu w podawanych w Raporcie InfoDOK danych o zastrzeżeniach uwzględniane są także te „dokumenty”. Samych dowodów osobistych i paszportów w bazie danych Systemu DZ znajduje się 661.201 szt..

fot. mat. prasowe

Liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamości IV kw. 2007 - II kw. 2011

Liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamości IV kw. 2007 - II kw. 2011


 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: