eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze lokaty bankowe VII 2011

Najlepsze lokaty bankowe VII 2011

2011-08-04 13:26

Przeczytaj także: Najlepsze lokaty bankowe VI 2011


Za wzrostami oprocentowania średnio- i krótkoterminowych lokat stoi niepewność banków o przyszłe losy antypodatkowych depozytów. Ministerstwo Finansów planowało ich wyeliminowanie od 1 stycznia 2012 roku. Tymczasem, według informacji z ubiegłego tygodnia, resort finansów odłożył zmiany w ordynacji podatkowej na bok, a po projekt sięgnie dopiero po październikowych wyborach parlamentarnych. I to tylko pod warunkiem, że układ sił politycznych zostanie niezmieniony. Już teraz widać, że część banków rezygnuje z podejmowania nadmiernego ryzyka i, nie bacząc na ostatnie doniesienia z Ministerstwa Finansów, tak konstruuje ofertę, jakby zmiany zasad zaokrąglania podstawy opodatkowania (odsetek) i podatku miały wejść w życie od nowego roku. Dlatego na rynku przybywa lokat dwu-, cztero- i pięciomiesięcznych. A dodatkowo cześć instytucji, próbując przechytrzyć fiskusa, zaszywa w lokatach coraz bardziej skomplikowane dla klientów mechanizmy, jak na przykład naliczanie wysokich odsetek wyłącznie do końca roku czy możliwość podniesienia oprocentowania w razie zmian przepisów podatkowych. Bez wątpienia są to działania, które dłużej pozwolą zarabiać bez podatku, a bankowi dostarczą więcej klientów. Lecz druga strona medalu, to coraz większa trudność w porównywaniu ofert.

Według danych Narodowego Banku Polskiego w czerwcu br. instytucje finansowe odnotowały największy przyrost depozytów terminowych od grudnia 2009 roku. Istnieje więc szansa, że klienci dali się skusić podwyżkom oprocentowania bankowych lokat. Niepewna przyszłość depozytów antybelkowych i w wyniku tego oferowanie przez banki krótkoterminowych lokat powodują, że amatorzy bezpiecznego oszczędzania co najmniej do końca roku będą mieli wśród czego wybierać.

Bankom co prawda daleko do problemów z płynnością, ale im dłużej notowania franka szwajcarskiego utrzymują się na wysokim poziomie, tym większe prawdopodobieństwo, że wpłyną one również na oprocentowanie depozytów.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: