eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak zaoszczędzić pieniądze na wakacjach za granicą?

Jak zaoszczędzić pieniądze na wakacjach za granicą?

2011-07-22 12:49

Przeczytaj także: Jakie środki płatnicze na zagraniczne wakacje?


- Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy w miejscu, gdzie będziemy wypoczywać, dostępne są dla nas bankomaty, z których możemy wypłacać pieniądze bez prowizji – radzi z kolei Jacek Kasperczyk z porównywarki finansowej Comperia.pl. Zagraniczne bankomaty obsługują bez problemu większość polskich kart, a coraz więcej banków umożliwia wypłatę bez dodatkowych kosztów z wszystkich lub wybranych maszyn na całym świecie. – Dzięki bezprowizyjnym bankomatom w gotówkę można zaopatrywać się na bieżąco na miejscu. Wypłata z właściwego bankomatu może oznaczać oszczędność rzędu kilkudziesięciu złotych – szacuje Jacek Kasperczyk.

Dobrze też wiedzieć, jaka jest waluta rozliczeniowa naszej karty płatniczej. - Część kart może być rozliczana w dolarach, czego warto unikać w krajach strefy euro. Analogicznie warto zabrać ze sobą kartę rozliczaną w dolarach, jeśli wybieramy się do USA. Jeśli płacimy niewłaściwą kartą, bank dwa razy przewalutowuje transakcję naliczając każdorazowo prowizję – zaznacza. Niestety takiego podwójnego przewalutowania nie unikniemy już w kraju spoza strefy euro. Mimo to, nawet w takiej sytuacji warto płacić kartą, gdyż prowizje naliczane przez banki są dużo niższe od tych w kantorach – dodaje Jacek Kasperczyk.

Podróżując z kartami płatniczymi, można nie tylko odroczyć poniesienie faktycznych kosztów (dzięki okresowi bezodsetkowemu na karcie kredytowej), ale również dodatkowo oszczędzać na licznych rabatach (np. na bilety lotnicze, samochód z wypożyczalni czy np. na prom). - Płatność dokonana kartą kredytową zostanie ściągnięta z konta dopiero po upływie kilkudziesięciu dni od momentu transakcji, co może znacznie ograniczyć bezpośredni koszt wyjazdu w danym miesiącu i umożliwić przesunięcie części wakacyjnych wydatków w czasie – podkreśla Szymon Kuchciak z Deutsche Bank PBC.

Z badań IMAS International wynika też, że tylko 18 proc. badanych korzysta z dodatkowego ubezpieczenia podczas wyjazdów zagranicznych. – Taka pozorna oszczędność może nas kosztować tysiące euro, jeśli przyjdzie nam zapłacić za pobyt w zagranicznym szpitalu – ostrzega Jacek Kasperczyk. Z kolei Szymon Kuchciak z Deutsche Bank zaznacza, ze opcję ubezpieczenia kosztów leczenia w podróży zagranicznej ma większość kart kredytowych. Podróżując z taką kartą, w ramach rocznej opłaty jesteśmy objęci polisą wykupioną przez bank. Jeśli o ubezpieczeniu przypomnimy sobie w ostatniej chwili, można je teraz kupić również w internecie, korzystając z jednego z tzw. wirtualnych marketów ubezpieczeniowych. Np. w db Markecie Ubezpieczeniowym do końca lipca dodatkowo klienci mogą skorzystać z promocyjnej 20-procentowej zniżki na zakup polisy turystycznej.


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: