eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Problemy Grecji źle wpływają na rynek walutowy

Problemy Grecji źle wpływają na rynek walutowy

2011-11-07 19:18

Europejski kryzys finansów publicznych nie może być zażegnany jeżeli nie dojdzie do wcześniejszego ustabilizowania spraw związanych z Atenami. Problemy Grecji bezustannie przeplatają się od kilku miesięcy jako te najbardziej dokuczliwe.

Przeczytaj także: Groźba wyrzucenia Grecji ze strefy euro podziałała

Poniedziałek jednak może się okazać dniem na swój sposób przełomowym w kwestii Hellady. Do końca dzisiejszego dnia Grecy muszą przedstawić plan stworzenia jednomyślnego rządu, który przeprowadzi zaplanowane reformy będące podstawą do otrzymania kolejnej transzy pomocowej od Unii Europejskiej. Wiemy również, że obecny premier Papandreu poda się do dymisji co wydaje się być słuszną decyzją, tym bardziej biorąc pod uwagę jego zeszło tygodniową zmienność decyzji. Te informacje wpływają negatywnie na rynek walutowy wywołując na nim nerwowość oraz niepewną sytuację. Dodatkowo atmosferę zagęszczają wiadomości na temat Włoch, których prognozy są co raz bardziej pesymistyczne. Wiemy już, że premier Berlusconi poprosił o pomoc w nadzorowaniu reform gospodarczych Komisję Europejską oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Sam natomiast nie przedstawił jeszcze konkretnych reform mających na celu wprowadzenia oszczędności w budżecie państwa, a już pojawiają się pogłoski jakoby Europejski Bank Centralny mógł zaprzestać skupowania długu Włoch. Te czynniki wpływają negatywnie na wspólną walutę, która traci dzisiaj do najważniejszych walut na świecie. Para EURUSD o godzinie 16.30 notuje 1.3767. Wczoraj na koniec sesji zanotowała 1.3818, a dzisiejsze minimum wynosi 1.3680 i jego przebicie dałoby szansę na osiągniecie ostatniego lokalnego dołka 1.3655 z czwartku.

Ten tydzień euro zaczęło również od strat na wartości względem jena japońskiego. Para EURJPY o godzinie 16.30 odnotowuje wartość 107.48. Na koniec wczorajszego dnia ta para walutowa osiągnęła poziom 107.95, a dzisiejsze ekstremum dolne to 106.84 i przebicie tej wartości otwierałoby drogę w kierunku 106.57 ostatniego dołka z czwartku.

Polski złoty zyskuje dzisiaj na wartości w stosunku do franka szwajcarskiego mimo dobrych danych makroekonomicznych dla helweckiej waluty. W październiku stopa bezrobocia w Szwajcarii okazała się zgodna z oczekiwaniami analityków i wyniosła równo 3%. Para CHFPLN o godzinie 16.45 znajduje się na poziomie 3.5281. Wczorajszą sesję zakończyła odnotowując 3.5520, a dzisiejsze minimum wynosi 3.5130 i przebicie tego poziomu otwierałoby drogę w kierunku ostatniego dołka 3.5082 z dnia 28 października.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: