eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek kredytowy II kw. 2011

Rynek kredytowy II kw. 2011

2011-05-19 11:38

Przeczytaj także: Rynek kredytowy I kw. 2011


Z ankiety wynika również, że w I kwartale 2011 r. 34% banków odnotowało spadek popytu na kredyty mieszkaniowe. Odpowiedzi banków były jednak zróżnicowane – ponad 19% ogółu banków odczuło nieznaczny wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe. Na koniec IV kwartału 2010 r. banki oczekiwały wzrostu popytu w tej kategorii kredytów. Drugi kwartał z rzędu prognozy banków odnośnie kształtowania się popytu znacznie odbiegają od ich faktycznej realizacji.

Zdaniem banków główną przyczyną niższego popytu na kredyty mieszkaniowe było wykorzystanie alternatywnych źródeł finansowania (procent netto około -52%), w tym przede wszystkim kredytów w innych bankach. To, a także relatywnie duże zróżnicowanie odpowiedzi na temat zmian popytu, może świadczyć, że raportowany przez banki spadek dotyczy tylko popytu na ich usługi i jest związany z rosnącą konkurencję o klienta ze strony innych instytucji.

Wśród czynników mogących natomiast wskazywać na ogólny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe ze strony gospodarstw domowych banki wymieniły przede wszystkim zmiany sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych (procent netto -32%).

NBP zauważa ponadto, że spadek popytu w I kwartale roku może mieć w pewnym stopniu charakter sezonowy, co znajduje potwierdzenie w danych dotyczących przyrostów kredytów mieszkaniowych w pierwszych trzech miesiącach roku na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.

Siódmy kwartał z rzędu banki odczuwające wzrost popytu tłumaczyły go przede wszystkim prognozami odnośnie sytuacji na rynku mieszkaniowym. Znaczenie tego czynnika maleje jednak systematycznie i w I kwartale 2011 r. wymieniło go około 24% banków. Drugim podstawowym czynnikiem stymulującym wzrost popytu było łagodzenie warunków przyznawania kredytów mieszkaniowych. Na ten czynnik wskazało również około 24% banków.

Kredyty konsumpcyjne dla gospodarstw domowych

Jak podaje NBP, w I kwartale 2011 r. po raz pierwszy od II kwartału 2008 r. nie doszło do wyraźnego zaostrzenia kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych. Ponad połowa ogółu banków nie zmieniła polityki kredytowej, a około 20-25% ogółu banków dokonało jej złagodzenia lub zaostrzenia. W konsekwencji w ujęciu netto doszło do bardzo niewielkiego (około -4%) zaostrzenia polityki.

Większość warunków udzielania kredytów konsumpcyjnych nie uległa wyraźnej zmianie w I kwartale 2011 r. Do niewielkiego złagodzenia polityki doszło w zakresie maksymalnego okresu kredytowania (procent netto około 23%) i marży kredytowej (około 11%). Banki zwiększyły natomiast nieznacznie marże na kredytach o wyższym ryzyku.

Większość banków zaostrzających politykę kredytową w segmencie kredytów konsumpcyjnych uzasadniała to czynnikami nieuwzględnionymi w ankiecie. Banki, które nie wprowadziły jeszcze w pełni zapisów Rekomendacji T, wskazywały ją jako główną przyczynę zmian w ich polityce w I kwartale 2011 r.
Przeczytaj także: Rynek kredytowy I kw. 2016 Rynek kredytowy I kw. 2016

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: