eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek nieskarbowych papierów dłużnych 2010

Rynek nieskarbowych papierów dłużnych 2010

2011-03-01 12:49

Rynek nieskarbowych papierów dłużnych 2010

Wartość rynku © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na koniec grudnia 2010 wartość emisji papierów dłużnych wyemitowanych przez banki, przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego wyniosła 67,2 mld PLN, a więc zwiększyła się w ciągu roku o 40,2%. W każdym z ostatnich 3 kwartałów roku dynamika roczna całego rynku przekraczała 40%, co jest nadzwyczajnym wynikiem na przestrzeni ostatnich 10 lat - podaje Fitch w Podsumowaniu IV kwartału 2010 i roku 2010 na rynku nieskarbowych instrumentów dłużnych w Polsce.

Przeczytaj także: Debiut BOŚ SA na Catalyst

fot. mat. prasowe

Wartość rynku

Wartość rynku

Według Fitch, struktura rynku nieskarbowych papierów dłużnych na koniec 2010 roku przedstawiała się następująco: obligacje przedsiębiorstw 26,13%; emisje krótkoterminowych papierów dłużnych 21,99%; emisje banków 35,75%, obligacje samorządów 16,13%.

Rok 2010 był pierwszym pełnym rokiem funkcjonowania Catalyst uruchomionego przez GPW oraz BondSpot w dniu 30 września 2009 r. W ciągu roku na rynku Catalyst zadebiutowało 69 serii instrumentów dłużnych, a na koniec roku notowanych było 109 serii obligacji o wartości nominalnej wynoszącej 21,552 mld zł. To niewątpliwy sukces, pamiętając jakiego wyzwania podjął się ten rynek.

fot. mat. prasowe

Statystyka rynku nieskarbowych papierów dłużnych

Statystyka rynku nieskarbowych papierów dłużnych


Instytucje finansowe

Zgodnie z oczekiwaniami koszty ryzyka pozostawały na podwyższonym poziomie, jednak ich wartość spadła o około 15% w porównaniu z rokiem 2009, co wsparło poprawę zysku przed opodatkowaniem. Co ważniejsze, o około 10% wzrosły również zyski przed kosztami ryzyka. Wzrost wynikał głównie z nieco lepszego od oczekiwań poziomu marż wynikającego ze spadku kosztów finansowania. Wzrosły również dochody z prowizji i opłat. Suma dochodów wzrosła o około 7%, ich jakość również uległa poprawie wraz ze spadkiem udziału wyniku z działalności handlowej.

Jak wynika z podsumowania, sytuacja gospodarcza nadal sprzyja prowadzeniu działalności bankowej w Polsce i Fitch oczekuje dalszej poprawy rentowności sektora w 2011 roku. Spodziewane jest ożywienia popytu na kredyt w segmencie korporacyjnym – ożywienia, które nie zmaterializowało się w minionym roku. Popyt w segmencie detalicznym powinien pozostać stabilny, a koszty ryzyka ulec dalszej redukcji. Skala potencjalnie negatywnego wpływu wprowadzenia podatku bankowego jest trudna do oszacowania. Nie ma wciąż jasności czy, kiedy i w jakiej formie może on zostać wprowadzony.

Jednostki samorządu terytorialnego

W 2010 r. wyniki budżetowe jednostek samorządu terytorialnego (jst) pogorszyły się, pomimo poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce i wzrostu PKB (o ok. 3%). Pogorszenie się wyników operacyjnych w 2010r. spowodowane było pogarszaniem się sytuacji finansowej spółek, rosnącym bezrobociem oraz niekorzystnymi dla jst decyzjami rządu, które miały negatywny wpływ zarówno na dochody, jak i wydatki operacyjne sektora samorządowego.

Jak podaje Fitch, łączne dochody z podatków dochodowych (PIT i CIT) otrzymane przez jst do końca października 2010 r. były znacznie niższe niż dochody zrealizowane w tym samym okresie roku 2009.

Ponadto presja na wzrost wydatków operacyjnych jst w 2010r. była wysoka i będzie ona rosła w kolejnych latach, co wynika z niedofinansowania zadań zlecanych jednostkom samorządu terytorialnego przez rząd oraz coraz wyższych kosztów usług świadczonych przez jst.

Pogorszenie się wyników operacyjnych sektora samorządowego będzie miało negatywny wpływ na jego zdolność do samofinansowania wydatków majątkowych, która, zdaniem Fitch, będzie się w dalszym ciągu zmniejszać. Będzie to wynikać z bardzo silnej presji na wzrost wydatków operacyjnych. Zjawisko to Fitch obserwuje od ostatnich 2-3 lat. W związku z powyższym przewidujemy, że w latach 2011-2012 pogorszy się znacząco elastyczność finansowa sektora samorządowego.

Pogorszenie się wyników operacyjnych oraz wysokie wydatki majątkowe spowodowały znaczy wzrost zadłużenia jst w 2010 r.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: