eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Bank Chin chce sprowadzic inflację poniżej 4%

Bank Chin chce sprowadzic inflację poniżej 4%

2011-02-21 13:36

Bank Chin chce sprowadzic inflację poniżej 4%

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Stopa rezerw obowiązkowych w Chinach została po raz kolejny podniesiona. Mimo niższego od oczekiwań odczytu inflacji konsumenckiej za styczeń, bank centralny tego kraju daje rynkowi jednoznaczne sygnały, że jak najszybciej będzie chciał sprowadzić ją poniżej 4%.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

W strefie euro wzrosły obawy o Portugalię. Rentowność dziesięcioletnich obligacji portugalskich przekroczyła już 7.5%. Jednak ani pierwszy, ani drugi czynnik nie zniechęciły inwestorów do inwestycji w euro. W piątek waluta ta po raz kolejny silnie zyskała wobec dolara.

Polityka Chińskiego Banku Ludowego na razie nie przynosi oczekiwanych zmian. Inflacja w styczniu była co prawda niższa od oczekiwań (4.9% wobec 5.3% r/r) jednak przewyższyła zdecydowanie odczyt grudniowy (4.6% r/r). Co również bardzo istotne dla banku i niekorzystne z jego punktu widzenia, akcja kredytowa banków komercyjnych została znacząco zwiększona. Ceny nieruchomości w większości monitorowanych miast także wzrosły. Szef chińskiego banku centralnego przekonuje jednak, że inflację uda się sprowadzić do celu wynoszącego 4 %. Oprócz stopy rezerw obowiązkowych, która została podniesiona w piątek o 50 punktów bazowych, oraz głównej stopy procentowej, chińskie władze mają jeszcze inne narzędzia do walki z nadmiernym wzrostem cen. Jednym z nich jest np. wykorzystanie państwowych rezerw zbóż.

Ten czynnik, mogący przyczynić się do zmniejszenia globalnego ożywienia gospodarczego, nie wpłynął na razie negatywnie na notowania wspólnej europejskiej waluty. Co może dziwić jeszcze bardziej do osłabienia euro nie przyczyniły się również wzrastające mocno w ostatnim czasie obawy o Portugalię. Wiele wskazuje na to, że po Grecji i Irlandii będzie to kolejny kraj, który zostanie zmuszony zwrócić się o pomoc finansową. Według doniesień agencji Reutera, Europejski Bank Centralny ma już przygotowany pakiet pomocowy. Inwestorzy najwidoczniej abstrahując od zagrożeń płynących z krajów peryferyjnych, dyskontują szybsze podwyżki stóp procentowych w strefie euro niż w USA. Czy EBC również nie będzie zważał na ten czynnik? Nawet jeśli miałby taki zamiar, to konieczność przeprowadzenia olbrzymich cięć fiskalnych w krajach PIIGS będzie skutkować hamowaniem wzrostu gospodarczego i jednocześnie tłumieniem inflacji. A przecież programy redukcji wydatków zostały zaimplementowane także w pozostałych europejskich gospodarkach.

Najważniejsze wiadomości

  • CA: Inflacja CPI w styczniu r/r: 2.3%, prognoza: 2.4%
  • CA: Inflacja bazowa CPI w styczniu r/r: 1.4%, prognoza: 1.5%
  • PL: Produkcja przemysłowa w styczniu r/r: 10.3%, prognoza: 10.3%
  • GE: Inflacja PPI w styczniu r/r: 5.7%, prognoza: 5.1%
  • CY: Ludowy Bank Chin podniósł stopę rezerw obowiązkowych
  • EZ: Rosną obawy o Portugalię

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: