eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek zdominowany przez dane o inflacji

Rynek zdominowany przez dane o inflacji

2011-02-16 13:06

Rynek zdominowany przez dane o inflacji

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Zdecydowanie na pierwszy plan jeśli chodzi o publikacje makroekonomiczne wybijają się w ostatnim czasie wskaźniki cen konsumpcyjnych CPI.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

W nocy z poniedziałku na wtorek dane za styczeń napłynęły z Chin, natomiast wczoraj poznaliśmy jak kształtowała się w styczniu dynamika cen w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii. O ile dane z Wysp były zgodne z oczekiwaniami, o tyle te z Chin oraz z Polski mocno się od nich różniły. W tym tygodniu dane o inflacji konsumenckiej poznamy również z USA, jednak to dopiero jutro. Wczoraj za oceanem opublikowano natomiast m.in. wyniki styczniowej sprzedaży detalicznej oraz indeks optymizmu w sektorze produkcyjnym w rejonie Nowego Yorku.

Dane z Chin i ich możliwy wpływ na rynek opisywaliśmy we wczorajszym raporcie. Jeszcze bardziej od oczekiwań niż chińskie dane, różniły się dane z Polski. Inflacja za styczeń wyniosła 1.2% w stosunku do grudnia. Mierząc rok do roku wzrost cen wyniósł 3.8%. Analitycy oczekiwali odpowiednio wzrostu o 0.7% i 3.4%. Odczyt zaskoczył nie tylko analityków i inwestorów, ale zapewne również członków Rady Polityki Pieniężnej. Wypowiedzi bezpośrednio przed publikacją niektórych z nich, sugerowały, że nie ma potrzeby szybkiego podnoszenia stóp procentowych. Oczywiście odczyt niczego jeszcze nie przesądza, jednak "jastrzębie" nastroje w Radzie z pewnością mocno wzrosły. Czy stopy zostaną podniesione już na marcowym posiedzeniu? Wiele zależy od dokładnej analizy danych. Jeśli Rada dojdzie do wniosku, że zaskakująco wysoki odczyt jest spowodowany głównie efektem wywołanym podwyżką podatku VAT, to z zacieśnieniem polityki monetarnej może się wstrzymać przynajmniej do kolejnego posiedzenia. W przeciwnym przypadku, od 2 marca główna stopa procentowa w Polsce powinna wynosić 4%.

W Wielkiej Brytanii inflacja również znajduje się na bardzo wysokim poziomie. Dane za styczeń pokazały wzrost o 4% w stosunku do stycznia poprzedniego roku. Taki odczyt był zgodny z oczekiwaniami, mimo wszystko nie upiekło się jednak szefowi Banku Anglii, który został zmuszony do wytłumaczenia tak szybkiego wzrostu cen przed rządem. Z jego listu do premiera można wnioskować, iż nie jest on zwolennikiem szybkich podwyżek stóp procentowych. Konsekwentnie twierdzi, że sytuacja jest przejściowa, a zacieśnienie polityki monetarnej Bank Anglii powinien rozpocząć dopiero w IV kwartale.

Najważniejsze wiadomości

  • PL: Inflacja CPI w styczniu r/r: 3.8%, prognoza: 3.4%
  • US: Wyniki sprzedaży detalicznej w styczniu m/m: 0.3%, prognoza: 0.5%
  • US: Indeks optymizmu w sektorze produkcyjnym NY Empire Estate: 15.43, prognoza: 15.00
  • US: Napływ kapitałów długoterminowych do USA w grudniu: 65.9 mld USD, prognoza: 40.0 mld USD
  • US: Zapasy niesprzedanych towarów w grudniu m/m: 0.8%, prognoza: 0.7%
  • SW: Bank Szwecji podniósł stopy procentowe

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: