eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyty krótkoterminowe dla firm

Kredyty krótkoterminowe dla firm

2011-02-07 12:30

Kredytowanie krótkoterminowe małych i średnich przedsiębiorstw jest często ich jedyną szansą na utrzymanie płynności finansowej lub na sfinansowanie bieżących wydatków. Otrzymanie kredytu wiąże się jednak z trudnościami i wymaga często bardzo dużych zabezpieczeń ze strony firmy oraz spełnienia wielu wymogów formalnych. Szanse firmy na uzyskanie kredytu maleją, gdy firma: prowadzi działalność poniżej 12 miesięcy, w ostatnim roku obrotowym wykazała straty, zalega z opłatami ZUS lub US oraz gdy nie posiada żadnych zabezpieczeń. Mimo wszystko jednak to źródło finansowania zewnętrznego cieszy się dużą popularnością wśród firm z sektora MŚP i warto je rozważyć przy dokonywaniu decyzji biznesowych.

Przeczytaj także: Kredyt Energooszczędny od BNP Paribas Fortis

Przedsiębiorcy najczęściej korzystają z następujących trzech rodzajów kredytów krótkoterminowych: kredyt obrotowy, kredyt w rachunku bieżącym i linia kredytowa. Kredyty krótkoterminowe można zawrzeć na rok i odnowić po 12 miesiącach (kredyt odnawialny) lub też można zawrzeć umowę na okres do 3 lat (kredyt nieodnawialny). Kredyt obrotowy wybierają firmy, które chcą sfinansować bieżącą działalność przedsiębiorstwa np. zakup wyposażenia, towaru, surowców, materiałów lub zapłatę konkretnych nieprzeterminowanych zobowiązań. Natomiast na kredyt w rachunku bieżącym decydują się gdy chcą mieć możliwość zadłużenia się do określonego w umowie limitu debetowego w posiadanym rachunku. Linia kredytowa - to limit w rachunku bankowym do jakiego kredytobiorca może się zadłużyć w określonym umową okresie.

Kredyt obrotowy

Wysokość kredytu obrotowego zależy od kondycji ekonomiczno – finansowej przedsiębiorstwa, jak również od wysokości i częstotliwości obrotów na rachunku. Może również zależeć od wartości zrealizowanej przez firmę sprzedaży np. 20 % wartości sprzedaży. Kredyt ten spłacany jest w ratach lub jednorazowo, zaś odsetki zazwyczaj co miesiąc. Niektóre banki udzielają karencji w spłacie kredytu. Kredyt obrotowy przypisany jest do firmy. Jest to korzystne dla właścicieli i współwłaścicieli kilku firm. Procedura uzyskania środków trwa ok. 7 dni, może być jednak przedłużona w przypadku analizy dodatkowych dokumentów finansowych firmy. Bank wypłaca pieniądze w ciągu maksymalnie 2 dni roboczych od podpisania umowy. Oprocentowanie wyliczane jest wg zmiennej lub stałej stopy procentowej - ustalanej najczęściej w oparciu o stawkę WIBOR i marżę banku wynoszącej od 5 do 10 %. Podstawowymi dokumentami wymaganymi do złożenia wniosku o kredyt obrotowy są:
  • aktualne dokumenty rejestracyjne firmy (NIP, REGON, wpis do ewidencji, KRS),
  • dokument finansowy firmy za ostatni rok.

Przeczytaj także: Kredyt pomostowy Kredyt pomostowy

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: