eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wyższe oprocentowanie oszczędności w SKO

Wyższe oprocentowanie oszczędności w SKO

2010-12-28 10:14

Przeczytaj także: PKO BP unowocześnia SKO


Prawdziwy renesans Szkolnych Kas Oszczędności nastąpił w okresie powojennym. W ciągu kilku lat założono ich ponad 20 tysięcy. Na popularność SKO miały na pewno wpływ cenne nagrody, które mogli wygrać najbardziej oszczędni uczniowie i najaktywniejsze szkoły. Oprócz samej akcji odkładania pieniędzy, organizowano wtedy poboczne imprezy promujące oszczędzanie w SKO. Uczniowie zarabiali drobne sumy przy wykopkach ziemniaków, sianokosach, sprzedając butelki, prowadząc sklepiki szkolne czy zbierając zioła i jagody. Pod koniec lat 60. PKO BP zaczęło organizować konkurs dla odkładających oszczędności w szkolnych kasach pod hasłem "Dziś oszczędzam w SKO - jutro w PKO". W 1971 r. prowadzenie SKO przez PKO BP zostaje uregulowane zarządzeniem ministra oświaty i szkolnictwa wyższego.

Książeczki SKO to jedna z ikon PRL, wspólnie pokoleniowe doświadczenie dzisiejszych 30-,40- czy 50-latków - na równi z saturatorami, Telerankiem i sadzeniem drzewek w czynie społecznym. Dzisiejsi rodzice mogliby na pewno opowiedzieć swoim pociechom chodzącym do szkoły nie jedną historię o tym, jak sprzedawali makulaturę czy swoje dzieła powstałe na zajęciach praktyczno-technicznych, by zarobione pieniądze odłożyć na SKO. Zachętą do oszczędzania dla ich dzieci byłyby z pewnością wspomnienia, jak zgromadzone oszczędności pod koniec roku mogli przeznaczyć na wymarzony rower czy wycieczkę z całą klasą.

W latach osiemdziesiątych odkładanie w Szkolnych Kasach Oszczędności staje się mniej popularne. Wciąż jednak ich liczba utrzymuje się na poziomie 7-8 tysięcy. W 1999 r. w statucie PKO BP pojawia się zapis, że prowadzenie SKO to jedno z zadań Banku.

Obecnie liczba placówek biorących udział w akcji oscyluje wokół 2 tysięcy. Swoje oszczędności na SKO regularnie wpłaca ponad 140 tysięcy uczniów. Kasy utrzymują popularność głównie wśród młodzieży z mniejszych miejscowości i mniej zamożnych rodzin. SKO to dla nich szansa, żeby opłacić wycieczkę czy zieloną szkołę. Najwięcej kas jest w województwach lubelskim i podkarpackim. W roku szkolnym 2009/2010 całkowita suma zgromadzonych na książeczkach oszczędności wyniosła 13 mln zł, a najlepsze szkoły zebrały grubo ponad 100 tysięcy złotych.

Co roku organizowane są kolejne edycje konkursu dla Szkolnych Kas Oszczędności. Cel pozostał taki sam - propagowanie oświaty ekonomicznej i uczenie dzieci pozytywnych nawyków. Mogą w nim brać udział szkoły i zastępy harcerzy. Odbywają się one w dwóch etapach: regionalnym i ogólnokrajowym. W obu na najbardziej oszczędnych i aktywnych członków SKO czekają oczywiście atrakcyjne nagrody. Mogą je otrzymać jednak nie tylko uczniowie. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej PKO BP nagradza nauczycieli - opiekunów szkolnej kasy - którzy w największym stopniu przyczynili się do upowszechniania idei i praktyki systematycznego oszczędzania. Najważniejszym kryterium, branym pod uwagę przez konkursowe jury są, obok wysokości zgromadzonych wkładów: pomysłowość i przedsiębiorczość w organizowaniu źródeł dochodu (kiermasze, aukcje, dyskoteki, zbieranie surowców wtórnych). Równocześnie z konkursem prowadzone są w szkołach dodatkowe akcje podnoszące świadomość ekonomiczną. Do najciekawszych należą turnieje wiedzy, w których biorą udział gimnazja z całego kraju.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: