eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › PKO BP unowocześnia SKO

PKO BP unowocześnia SKO

2010-10-14 12:37

PKO BP unowocześnia SKO

Czy dzieci powinne być edukowane w szkole nt. oszczędzania? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

88 proc. dzieci w wieku 7-12 lat dysponuje własnymi pieniędzmi - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie PKO Banku Polskiego przez firmę badawczą Grupa IQS. Według deklaracji rodziców prawie 80 proc. dzieci w tym wieku oszczędza. Dlatego Bank rozwija program Szkolnych Kas Oszczędności, stawiając na edukację ekonomiczną najmłodszych Polaków.

Przeczytaj także: Wyższe oprocentowanie oszczędności w SKO

Szkolne Kasy Oszczędności są programem edukacji ekonomicznej realizowanym przez PKO Bank Polski od 75 lat. Obecnie uczestniczy w nich ponad 140 tysięcy uczniów z blisko 2 tysięcy szkół. Aby zwiększyć popularność Kas, a tym samym efektywniej pełnić swoją misję edukacyjną, Bank chce dostosować SKO do wymogów XXI wieku.

„Planujemy w najbliższym czasie wprowadzić wiele innowacyjnych zmian. Dzięki nim Szkolne Kasy Oszczędności będą kompleksowym programem edukacji finansowej uczącym dzieci oszczędzania i korzystania z nowych narzędzi bankowości. Zaproponujemy także nowoczesne produkty finansowe, które umożliwią najmłodszym samodzielne gospodarowanie własnymi środkami. Dzieci od wczesnych lat będą mogły uczyć się praktycznego korzystania z oferowanych przez Bank usług. Kiedy zostaną posiadaczami „dorosłego rachunku”, będą o wiele lepiej znały zasady funkcjonowania produktów finansowych. Łatwiej im będzie porównywać ofertę i wybierać te, które będą dla nich odpowiednie”, mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

fot. mat. prasowe

Czy Pana(i) dziecko dysponuje pieniędzmi?

Czy Pana(i) dziecko dysponuje pieniędzmi?

Unowocześnienie SKO ma uatrakcyjnić w oczach młodzieży tę formę oszczędzania. Jak wynika z przeprowadzonych przez Grupę IQS badań, 80 proc. dzieci w wieku 7-12 lat oszczędza, natomiast aż w 90 proc. gromadzone przez nie oszczędności przechowywane są w domu (skarbonce, kopercie), czasem wpłacane są na konto rodziców. Rzadko trafiają na konto bankowe dziecka lub książeczkę SKO.

fot. mat. prasowe

Czy dzieci powinne być edukowane w szkole nt. oszczędzania?

Czy dzieci powinne być edukowane w szkole nt. oszczędzania?

Jednym z prowadzonych przez Bank działań edukacyjnych jest konkurs „Dziś oszczędzam w SKO – jutro w PKO” mający na celu angażowanie uczniów w akcje rozszerzające ich wiedzę i umiejętności oszczędzania. Jego nowe zasady, ciekawa oferta edukacyjna, więcej nagród dla uczniów i opiekunów SKO oraz większy nacisk na Internet – to pierwszy krok na drodze do innowacyjnego, nowoczesnego i atrakcyjnego SKO.

fot. mat. prasowe

W jakim celu dzieci oszczędzają?

W jakim celu dzieci oszczędzają?

Unowocześnienie SKO ma uatrakcyjnić w oczach młodzieży tę formę oszczędzania. Od roku szkolnego 2010/2011 szkoły mogą przesyłać kroniki dokumentujące wysiłki w zbieraniu pieniędzy, w dwóch formach: tradycyjnej i elektronicznej. O zwycięstwie i przyznaniu szkole nagrody głównej w wysokości 30 tysięcy złotych zadecydują internauci. Regulamin Konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej www.sko.edu.pl. 15 listopada br. mija termin nadsyłania zgłoszeń.

O tym, że Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem świadczą liczby – do kończącej się właśnie edycji 2009/2010 zgłosiło się 679 szkół, z których 63 zostały zakwalifikowane do etapu krajowego. Laureatów, którzy przygotowali najciekawsze działania w zakresie edukacji ekonomicznej, poznamy do końca listopada. Honorowymi patronami Konkursu dla Szkolnych Kas Oszczędności i Konkursu z okazji Dnia Edukacji Narodowej są Minister Edukacji Narodowej oraz Związek Harcerstwa Polskiego.

Zmiany w SKO to nie tylko zmiany zasad Konkursu – to przede wszystkim nowa oferta edukacyjna. Bank przygotowuje bezpłatne materiały dydaktyczne dla nauczycieli i uczniów, które do końca października trafią do szkół. Rozpocznie edukację w popularnych serwisach społecznościowych i jeszcze w tym roku udostępni platformę blogową dla nauczycieli, by ułatwić im dokumentowanie wydarzeń SKO. Bez ich pełnego pasji zaangażowania nie byłoby możliwe prowadzenie Szkolnych Kas Oszczędności.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: