eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Open Finance: prognozy na rok 2011

Open Finance: prognozy na rok 2011

2010-12-16 09:53

Przeczytaj także: Inwestowanie: nowe trendy


Rynki w trójkącie między Fed, Chinami a PIIGS

W nadchodzącym roku giełdy pozostaną pod wpływem tych samych czynników, które kształtowały sytuację w mijającym. Wyniku lepszego niż tegoroczny można się spodziewać pod warunkiem, że nie dojdzie do niewypłacalności żadnego z europejskich krajów, a amerykańska gospodarka zdecydowanie przyspieszy.

Po bardzo zyskownym dla inwestorów giełdowych 2009 roku, mijający można uznać za całkiem niezły. Do pierwszych dni grudnia S&P500 wzrósł o ponad 9 proc., a indeks naszych największych spółek o ponad 13 proc. Powtórzenie tego wyniku w 2011 roku może być całkiem prawdopodobne. By tak się stało, muszą być spełnione co najmniej dwa warunki. Pierwszy, to opanowanie sytuacji w najbardziej zagrożonych niewypłacalnością krajach europejskich. Rozszerzenie się kryzysu finansowego na naszym kontynencie pogrzebałoby nadzieje na wzrost indeksów. Drugi warunek to wyraźna poprawa kondycji amerykańskiej gospodarki. Szanse na to są bardzo duże. Ameryka już nie raz udowodniła, że potrafi ostro przyspieszyć. Tym razem sytuacja jest dużo trudniejsza i nie widać poprawy ani na rynku nieruchomości, ani na rynku pracy, ale o powrót recesji raczej nam nie grozi.

Nie należy też zapominać o determinacji Fed w stymulowaniu rynków. Nawet jeśli drukowane dolary nie wpłyną wprost na pobudzenie wzrostu gospodarczego, to można spodziewać się, że pobudzą rynki finansowe. Z pewnością już nie w takiej skali, jak wiosną 2009 roku, ale jednak będą działać na korzyść byków. W przeciwnym kierunku może działać sytuacja w Chinach. Tamtejsza gospodarka radzi sobie aż nadto dobrze, ale jej chłodzenie może być odczuwalne w wielu innych krajach i na wielu rynkach, w tym przede wszystkim surowcowych.

O ile ze sporym prawdopodobieństwem można założyć umiarkowanie optymistyczny scenariusz niewielkiej zwyżki w całym roku, to nie sposób przewidzieć, co będzie działo się w jego trakcie. Z pewnością można się spodziewać sporych ruchów. Ich zasięg nie powinien być większy niż 20 proc., o ile nie dojdzie do dramatycznych wydarzeń na rynkach finansowych.

Roman Przasnyski

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: