eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Stopy procentowe ponownie w dół

Stopy procentowe ponownie w dół

2023-10-05 12:39

Stopy procentowe ponownie w dół

Obniżka stóp zmniejszy wysokość rat kredytów hipotecznych © DDRockstar - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. W październiku stopa referencyjna spadła do 5,75%, a więc w ciągu dwóch miesięcy stopy zmniejszyły się o 1 pp. Obniżka po raz kolejny zmniejszy wysokość rat kredytów hipotecznych. W przypadku kredytu na kwotę 300 000 zł, na 30 lat, udzielonego w kwietniu 2021 r., taka obniżka zmniejsza ratę o niecałe 50 zł. W rzeczywistości raty spadną jednak jeszcze mocniej. Zmniejszy się też oprocentowanie wielu kart kredytowych, limitów debetowych w rachunkach czy pożyczek gotówkowych. Niższe stopy procentowe to natomiast zła informacja dla oszczędzających na lokatach bankowych.

Przeczytaj także: RPP obniżyła stopy procentowe. Ile zyskają kredytobiorcy?

Kolejna obniżka stóp procentowych to z pewnością dobra informacja dla osób spłacających kredyty hipoteczne. Ich raty nie zależą jednak bezpośrednio od poziomu stóp NBP, ale od stawki WIBOR. Stawka WIBOR 3M spadła natomiast do 5,72%, czyli mocniej niż stopy NBP. W porównaniu z sierpniem spadła o 1,18 pkt. proc., a stopa referencyjna o 1 pkt. proc.

W przypadku wspomnianego wcześniej kredytu oznacza to zmniejszenie raty z 2 401 zł (przez ostatnie 3 miesiące) do 2 164 zł. Spadek jest większy niż wspomniane 50 zł nie tylko ze względu mocny stadek WIBORu. Banki zwykle aktualizują oprocentowanie takich kredytów raz na 3 miesiące lub raz na 6 miesięcy, więc zmiana uwzględni zwykle jednocześnie obniżkę wrześniową i październikową.

Wciąż jednak rata będzie znacznie wyższa niż w początkowym okresie spłaty. Dzięki rekordowo niskim stopom procentowym pierwsza rata wynosiła bowiem 1 173 zł.

fot. mat. prasowe

Zmiany rat kredytu na 300 000 zł na 30 lat

Stawka WIBOR 3M spadła do 5,72%, czyli mocniej niż stopy NBP.


Obniżka wpłynie również na oprocentowanie części kredytów konsumpcyjnych. Zmniejsza bowiem maksymalny dopuszczalny przez prawo poziom oprocentowania do 18,5%. Dotychczas było to 19%, a przed wrześniową obniżką 20,5%.

Niższe oprocentowanie lokat


Ponownie spadnie też oprocentowanie lokat bankowych. Trzeba tutaj jednak dodać, że obniżki w tym zakresie banki zaczęły długo przed wrześniową decyzją RPP, bo już na początku tego roku. Według danych NBP najwyższe średnie oprocentowanie nowo zakładanych lokat obowiązywało w grudniu 2022 r. i wynosiło 6,25%. Z kolei w lipcu br. było to już 5,53%, a sierpniu 5,28%. Dane za wrzesień poznamy dopiero na początku listopada, ale patrząc na zmiany ofert z pewnością będzie to jeszcze niższy poziom.

Przed spadkiem oprocentowania lokat można się częściowo zabezpieczyć wybierając produkty długoterminowe z oprocentowaniem stałym. Dla przykładu 3-letniej obligacje skarbowe pozwalają przez 3 lata utrzymać oprocentowanie na poziomie 6,85%.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: