eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyt na samochód firmowy nie dla start-upów

Kredyt na samochód firmowy nie dla start-upów

2010-09-23 10:07

Kredyt na samochód firmowy nie dla start-upów

Kredyty samochodowe dla firm © fot. mat. prasowe

Najtańszy kredyt na zakup firmowego auta proponuje Raiffeisen, najdroższy Fiat Bank Polska - wynika z zestawienia Tax Care. Niestety, banki ciągle nieufnie patrzą na przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają biznesową działalność.

Przeczytaj także: Kredyt samochodowy: gdzie najtańszy?

Na kupno firmowego auta w kredycie decydują się zazwyczaj najmniejsze firmy, przede wszystkim osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – większe firmy, które potrzebują przynajmniej kilku firmowych samochodów i chcą zdjąć sobie z głowy zarządzanie flotą aut, wybierają leasing.

Warunki kredytu dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą są zazwyczaj takie same, jak dla zwykłych osób fizycznych (m.in. Fiat Bank Polska, Getin Bank, Lukas Bank, Santander Consumer Bank). Są także banki, które nie mają w ofercie typowego kredytu samochodowego, proponują jedynie pożyczkę gotówkową, którą można sfinansować m.in. zakup auta (np. nieuwzględnione w zestawieniu Bank Millennium czy ING Bank Śląski).

Biorąc pod uwagę całkowity koszt kredytu w złotych zaciąganego na 5 lat – dla auta o wartości 70 tys. zł z 20-proc. udziałem własnym – spośród 9 banków, które odpowiedziały na ankietę Tax Care, najtańszą pożyczkę proponują Raiffeisen Bank Polska (koszt kredytu nieznacznie przekracza 12,5 tys. zł) i Getin Bank (ok. 13,7 tys. zł). Najmniej korzystnie pod tym względem wypadają mBank (ok. 25 tys. zł) oraz Santander Consumer Bank i Fiat Bank Polska (ponad 17 tys. zł).

Problemy z zaciągnięciem kredytu na firmowe auto mogą mieć przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Większość banków uzależnia bowiem udzielenie takiego kredytu nie tylko od zdolności kredytowej, ale także od okresu działalności firmy. Spośród banków, które odpowiedziały na ankietę, takich ograniczeń nie stosuje tylko Fiat Bank Polska, natomiast najtrudniej będzie o kredyt w przypadku Raiffeisena, który wymaga aż dwóch lat działalności. Minimum 6 miesięcy to wymóg Alior Banku, BNP Paribas Fortis, Banku Pekao i Santander Consumer Bank, przy czym dwa ostatnie dopuszczają możliwość indywidualnych negocjacji w tej sprawie. Natomiast jeśli przedsiębiorca prowadzi firmę zbyt krótko, tylko Getin Bank daje możliwość zaciągnięcia kredytu na firmę w oparciu o pozytywną ocenę dochodów współmałżonka.

fot. mat. prasowe

Kredyty samochodowe dla firm

Kredyty samochodowe dla firm

Ci, którzy nie mają szans na firmowy kredyt na auto, a nie mają ochoty na wzięcie samochodu w leasing, mogą posiłkować się innym rozwiązaniem. Jeśli są w związku małżeńskim i nie mają rozdzielności majątkowej, auto może prywatnie kupić współmałżonek, który pracuje np. na etacie. Samochód można następnie przekazać – na podstawie oświadczenia – na potrzeby firmy. Należy jednak wcześniej sprawdzić, czy wyrazi na to zgodę bank udzielający kredytu. Dużą wadą takiego rozwiązania jest także brak możliwości odliczenia podatku VAT. Można go tylko uwzględnić w wartości początkowej pojazdu i rozliczać w ramach odpisów amortyzacyjnych.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które decydują się na finansowanie auta firmowego przy pomocy kredytu, powinny pamiętać, że kredyt obciąża ich zdolność kredytową. Ma to duże znaczenie w sytuacji, gdy planują w najbliższym czasie inne inwestycje, także prywatne – na przykład zakup mieszkania.

Korzyści podatkowe w przypadku auta kupionego na kredyt i wprowadzonego do ewidencji środków trwałych firmy:
  • kosztem uzyskania przychodu są: prowizja bankowa, odsetki od raty kredytu, wydatki związane z codziennym użytkowaniem auta (m.in. paliwo, ubezpieczenie, przeglądy);
  • możliwość odliczenia „z góry” podatku VAT (100% w przypadku aut z homologacją ciężarową i 60%, ale nie więcej niż 6 tys. zł, w przypadku aut osobowych);
  • odpisy amortyzacyjne.

Agata Szymborska-Sutton

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: