eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Karty płatnicze bardziej wszechstronne

Karty płatnicze bardziej wszechstronne

2010-09-10 12:32

Karty kredytowe, debetowe i inne już dawno przestały być w Polsce nowością, jednak jako społeczeństwo korzystaliśmy z nich niechętnie. Obecnie akceptowalność "plastikowych pieniędzy" stale rośnie. Coraz popularniejsze stają się m.in. karty zbliżeniowe. Klienci wykorzystują też bankowe nośniki do regulowania domowych rachunków w kasach sklepowych.

Przeczytaj także: Wakacje: jak bezpiecznie korzystać z kart płatniczych?

Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego na koniec marca 2010 r. w obiegu jest w tej chwili ponad 32,8 mln kart płatniczych, w tym, najwięcej, bo 22,2 mln kart debetowych (67,7 procent wszystkich "plastikowych pieniędzy"), 10,3 mln - kredytowych (31,2 procent) oraz 393 tys. kart obciążeniowych (typu charge) i setki tysięcy (brak szczegółowych danych) modnych kart przedpłaconych.

W pierwszym kwartale 2010 r. przeprowadzono 358 mln transakcji przy użyciu kart płatniczych. Na uwagę zasługuje fakt, że transakcje bezgotówkowe wreszcie wyprzedziły wypłaty gotówkowe (np. z bankomatów). Zdaniem specjalistów świadczy to o zmianie w postrzeganiu funkcjonalności i wykorzystywania kart przez ich posiadaczy. Wcześniej plastikowy nośnik częściej był narzędziem do pozyskania gotówki, z którą konsument udawał się do sklepu. Coraz więcej użytkowników przekonuje się, że płacenie bezpośrednio kartą jest wygodniejsze i równie bezpieczne.

Karty bardziej wszechstronne

Gotówka w portfelu jest jednak potrzebna. Dlatego usługą, którą wprowadza coraz więcej punktów handlowych, jest możliwość wypłaty pieniędzy lub regulowania domowych płatności (rachunków za prąd, gaz, telewizje, czy telefon) w sklepowej kasie.

Posiadacze kart Visa jako pierwsi w Polsce użytkownicy plastikowych nośników zyskali możliwość opłacenia rachunków, które do tej pory można było uiścić tylko gotówką lub przelewem bankowym. Można to zrobić w sklepach korzystających z terminali POS Polskich ePłatności posiadających usługę TransKasa. Jest to pierwsza sieć punktów płatniczych oferująca takie rozwiązanie.

Spółka Polskie ePłatności, która współpracuje z Bankiem BPH, planuje do końca tego roku powiększyć liczbę punktów handlowo-usługowych oferujących płatności za rachunki kartami Visa o około 1300 placówek. TransKasa przyjmuje rachunki za elektryczność, gaz, telefon i inne usługi dzięki umowom podpisanym ze wszystkimi najważniejszymi ogólnopolskimi i lokalnymi dostawcami tych usług, w tym z około setką podmiotów obsługiwanych w sposób w pełni automatyczny za pomocą skanowania kodów kreskowych na dokumentach płatniczych.

Wystarczy podsunąć

Banki wprowadzają także inne nowości, które mają zachęcić Polaków do częstszego płacenia za pośrednictwem plastikowych nośników. Karta zbliżeniowa, inaczej bezdotykowa nie wymaga umieszczenia, bądź przesunięcia jej w czytniku. Do zatwierdzenia transakcji nie trzeba PIN kodu, ani podpisu. Dzięki temu, że transfer informacji odbywa się bezdotykowo, karty zbliżeniowe są trwalsze niż ich odpowiedniki magnetyczne, czy chipowe, które zużywają się mechanicznie przez wsuwanie ich do terminala.

W Polsce karty zbliżeniowe pojawiły się w 2007 r. (pierwszy dodał je do swojej oferty Bank Zachodni WBK, jeden z liderów we wdrażaniu nowości finansowych). Wprowadzono je głównie po to, aby skrócić czas realizacji transakcji w sklepach.

W Polsce działają w tej chwili dwa systemy - payPass (obsługiwany przez MasterCard) oraz PayWave (Visa). Ten pierwszy jest dużo bardziej rozpowszechniony. Oferuje go 12 instytucji finansowych. Zdaniem serwisu Bankier.pl na wzrost popularności tych nośników wpływ miało wykorzystanie ich jako oficjalnej formy płatności na dużych wydarzeniach artystycznych, takich jak Heineken Open'er w Gdyni, Smooth Festival w Bydgoszczy, Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu, OFF Festival w Katowicach i Coke Live Festival w Krakowie. Wszędzie tam można było płacić zbliżeniowo kartami wyposażonymi w funkcję payPass.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: