eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Indeksy branżowe rynku GPW

Indeksy branżowe rynku GPW

2010-07-21 00:15

Indeksy branżowe rynku GPW

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Analiza sektorowa jest treściowym narzędziem, który pozwala z góry spojrzeć najpierw na cały rynek, a następnie na poszczególne branże. Ułatwia to znalezienie atrakcyjnego sektora, który z pomocą benchmarku doprowadzi do poszukiwań odpowiedniej spółki w obrębie jednej branży.

Przeczytaj także: Inwestowanie na GPW: które sektory wybrać?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zawiera na ten moment 334 spółki. Rynek giełdowy jest ogromnym przedsięwzięciem, dlatego opracowano odpowiednie mierniki wskazujące kierunek którym podąża rynek. W celu zobrazowania sytuacji na danej giełdzie oraz w celu porównania sytuacji na wielu światowych rynkach akcji, wyznaczone zostały indeksy giełdowe. Indeksy giełdowe odzwierciedlają zmianę wartości rynkowej akcji ważonych udziałem spółki w kapitalizacji giełdy w odniesieniu do ich wartości początkowej w ustalonym dniu. Na wartość indeksu wpływa liczba i rodzaj uwzględnianych w nim spółek oraz bazowa wartość i początkowy moment notowania indeksu. Jest to bardzo ważne narzędzie rynku, które ma kilka ważnych zadań. Między innymi jest to informowanie w sposób syntetyczny o sytuacji na giełdzie oraz bycie punktem odniesienia przy ocenie efektywności inwestowania. Każda spółka reprezentuje dany sektor gospodarczy. Dla ułatwienia wszelkich analiz łączy się ze sobą przedsiębiorstwa realizujące swoją działalność w takich samych branżach. W ten sposób powstaje indeks branżowy.

Na warszawskim parkiecie funkcjonuje 10 głównych indeksów branżowych, które odzwierciedlają sytuację poszczególnych gałęzi gospodarki w naszym kraju. W skład indeksów branżowy wchodzą: banki, budownictwo, chemia, deweloperzy, energia, informatyka, media, paliwa, przemysł spożywczy i telekomunikacja. Klasyfikacja spółek do sektorów prowadzona jest według własnych zasad GPW, w oparciu o Polską Klasyfikację Działalności oraz strukturę przychodów i aktywów spółek. Aż 9 indeksów branżowych posiada tą samą datę powstania, za którą uznaje się rok 1991, który jest rokiem bazowym. Jedynie indeks WIG energia powstał dość późno, bo na początku bieżącego roku, a dokładniej 4 stycznia 2010 roku.

Analizując liczebność każdego indeksu branżowego można stwierdzić, że największy sektor gospodarczy na GPW tworzą spółki odpowiedzialne za budownictwo (31 spółek), na drugim miejscu znajduje się sektor informatyczny (24 spółki), trzecim najliczniejszym indeksem branżowym jest indeks WIG spożywczy (18 spółek). Te wartości pokazują zagęszczenie w danych sektorach. Im większa liczebność, tym większa konkurencja na rynku między przedsiębiorstwami oraz mniejszy udział pojedynczej spółki w całym portfelu indeksu branżowego. Biorąc pod uwagę reprezentatywność danego sektora w indeksie WIG20, to zdecydowanie najwięcej swoich przedstawicieli w indeksie blue chipów posiadają banki. Należy zwrócić uwagę, że indeks WIG chemia oraz WIG spożywczy nie ma żadnego swojego przedstawiciela w indeksie dwudziestu największych i najpłynniejszych spółek GPW.

Ostatni rok był udany pod względem stóp zwrotu jakie uzyskały poszczególne indeksy. W przeciągu roku aż 9 indeksów przyniosło zyski, jedynie indeks WIG energia zanotował stratę rzędu 5,33 proc. Zdecydowanie najlepsze wyniki osiągnęły sektory spożywczy i bankowy, które wzrosły odpowiednio o 65,35 i 51,08 proc. Bieżący rok już nie był tak owocny, jak druga połówka zeszłego roku. Swój wzrost wyraźnie spowolniły banki, podczas gdy sektor spożywczy przyniósł w ostatnich 6 miesiącach największy zysk (25,17 proc.). Od początku 2010 roku najgorzej radzi sobie indeks deweloperów, który obniżył swój kurs o 7,22 proc. Na minusie znalazły się również indeksy energii i informatyki. Dwucyfrowy wynik, oprócz sektora spożywczego, zanotowały również sektory mediów i budownictwa – odpowiednio 14,13 i 10,76 proc.

 

1 2 3

następna

oprac. : Paweł Sobczak / IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: