eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Indeksy branżowe rynku GPW

Indeksy branżowe rynku GPW

2010-07-21 00:15

Przeczytaj także: Inwestowanie na GPW: które sektory wybrać?


Charakteryzując poziom zmienności danego indeksu, można zbadać poziom ryzyka jakim cechuje się dany indeks branżowy. Na potrzeby analizy wzięto pod uwagę zmienność indeksu na podstawie ostatnich 20 dni sesyjnych. W ten sposób można zaobserwować, że ostatnimi czasy najbardziej ryzykownymi branżami są informatyka, banki i przemysł paliwowy. Biorąc pod uwagę zawirowania z ceną ropy naftowej oraz dochodzące rożne informacje bankowe, nie można się dziwić, że są to najbardziej zmienne sektory.
Wyróżniając kapitalizację poszczególnych indeksów, na pierwszy rzut oka widać dominację sektora bankowego. Należy zwrócić uwagę, że nie jest to najliczniej reprezentowany sektor, jednak jego wartość rynkowa jest zdecydowanie największa. Wypada również wskazać branżę paliwową i energetyczną, które są odpowiednio drugą i trzecią siłą. Najmniejszą kapitalizację posiada indeks przemysłu chemicznego, ponieważ po pierwsze liczy on najmniej spółek, a po drugie nie są tak duże przedsiębiorstwa.
Ciekawymi i najstarszymi wskaźnikami, choć nie zawsze skutecznymi, są wskaźniki C/Z, C/WK i stopa dywidendy. Obliczone wskaźniki dla poszczególnych branż są swojego rodzaju benchmarkiem. Dla każdej spółki można policzyć te same wskaźniki, które następnie powinny być porównywane do wskaźników branżowych. Jest to porównanie, jak na tle rynku bądź sektora wypada pojedyncza spółka. Wskaźnik C/Z (cena jednej akcji dzielona przez zysk netto na 1 akcję) rośnie, gdy rośnie cena akcji a jego wzrost informuje, że inwestorzy są skłonni płacić za akcje więcej niż poprzednio. Wśród obserwowanych indeksów największy wskaźnik C/Z ma WIG spożywczy, WIG media oraz WIG banki. Warto wyróżnić jeszcze dwa indeksy. WIG chemia i WIG deweloperzy uzyskali ujemną wartość tego wskaźnika.

Wskaźnik C/WK, to bieżąca kapitalizacja spółki dzielona przez księgową wartość jej kapitału własnego lub cena akcji dzielona przez wartość księgową przypadającą na jedną akcję. W tym wypadku największą wartość wskaźnika ponownie uzyskał WIG media, natomiast najmniejszą WIG banki. Ostatnim wskaźnikiem jest stopa dywidendy, która jest ilorazem dywidendy przypadającej na jedną akcję i ceny rynkowej akcji. Im wyższa wartość, tym większy dochód otrzymują akcjonariusze. W tej kwalifikacji bezwzględnie najlepiej wypadł WIG telekomunikacja, który dał zarobić akcjonariuszom prawie 9 proc. Indeks osiągnął taki wynik, ponieważ znaczącą rolę odgrywa w nim Telekomunikacja Polska, która posiada udział powyżej 75 proc. w tym indeksie i wypłaciła wysoką dywidendę.

oprac. : Paweł Sobczak / IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: