eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze fundusze otwarte V 2010

Najlepsze fundusze otwarte V 2010

2010-06-07 13:22

Przeczytaj także: Najlepsze fundusze otwarte IV 2010


Stąd na pierwszych miejscach rankingu dwa fundusze PKO TFI inwestujące w Japonii. Jednak korzystny wpływ ryzyka walutowego nie odcisnął się na notowania ING (L) Japonia, ponieważ fundusz ten stosuje częściowe zabezpieczenie się przed ryzykiem walutowym (hedging). Dlatego też japoński fundusz ING znalazł się na ostatnim miejscu w majowym rankingu.

Siła waluty

Trochę dziwny układ majowego rankingu miał miejsce także w grupie funduszy zagranicznych notowanych w walutach. Pierwsze miejsce zajął notowany w euro fundusz Millenium BRIC. Miesięczna stopa zwrotu funduszy była co prawda ujemna (-1,9%) jednak była to zmiana znacznie lepsza niż stopa zwrotu głównych indeksów wszystkich czterech krajów BRIC. Indeks MSCI BRIC spadł w maju o niemal 8%. Przyczyna tak atrakcyjnych stóp zwrotu leżała najprawdopodobniej także w obszarze ryzyka walutowego.

W maju, z powodu zawirowań wokół niektórych państw Unii Walutowej, szczególnie słabą walutą, najbardziej w stosunku do juana, który jest „przywiązany” do dolara, okazało się euro. Stąd tak dobra stopa zwrotu jednostek wycenianych we wspólnej walucie. Najprawdopodobniej ryzyko walutowe decydowało też o ostatnich trzech miejscach, które zajęły fundusze Amplico notowane w silnym dolarze.

Aktywna alokacja sposobem na zysk?

Wysoka zmienność notowań na warszawskiej giełdzie odbiła się także na wynikach funduszy mieszanych krajowych.. W tych warunkach najlepiej poradzili sobie zarządzający, którzy podejmują decyzje inwestycyjne w sposób aktywny. Próbują oni zidentyfikować trendy zwiększając udział akcji w portfelu gdy przewidują wzrosty, oraz ograniczać ich udział na rzecz obligacji w chwilach niepewności. Taka polityka inwestycyjna przyniosła pierwsze miejsce w maju funduszowi Allianz Aktywnej Alokacji. Zdeklasował on rywali i jako jedyny fundusz w tej grupie przyniósł dodatnią stopę zwrotu (+3,0%) swoim klientom, podczas gdy mediana wyniosła -2,5%. Kolejne cztery miejsca również należały do funduszy stosujących aktywną alokację.

Stabilne obligacje

Większość funduszy polskich obligacji odnotowała stratę w ubiegłym miesiącu, ale i w tej grupie znalazły się perełki. Indeks Bloomberg’a skupiający wszystkie dłużne polskie papiery skarbowe o zapadalności powyżej jednego roku pozostał na niezmienionym poziomie. Choć koniunktura utrzymywała się w trendzie bocznym, to zarządzający Amplico Obligacji oraz BPH Obligacji 1 wypracowali dla swoich klientów jednoprocentowe zyski. Sytuacja na rynku krajowego długu zmieniała się pod wpływem nastrojów inwestorów. Przechodzili oni od fazy wzrostu apetytu na ryzyko w reakcji na przyjęcie pakietu stabilizacyjnego dla krajów strefy euro, po coraz większą awersję na wieść o możliwych problemach kolejnych państw z regionu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: