eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze fundusze otwarte I 2011

Najlepsze fundusze otwarte I 2011

2011-02-04 10:16

Najlepsze fundusze otwarte I 2011

Ranking TFI © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Po wielu miesiącach przerwy fundusze z grupy akcji polskich małych i średnich spółek okazały się ponownie jedną z najlepszych grup. Spośród nich największą stopę zwrotu (+2,8%) uzyskali zarządzający funduszem KBC Akcji Małych Spółek SFIO. W styczniowym rankingu TFI przygotowanym wspólnie przez Expandera i Dziennik Gazetę Prawną najlepszym towarzystwem funduszy inwestycyjnych okazała się AXA TFI.

Przeczytaj także: Najlepsze fundusze otwarte 2010

fot. mat. prasowe

Ranking TFI

Ranking TFI

Pierwszy miesiąc nowego roku przyniósł posiadaczom jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych wiele emocji i niskie stopy zwrotu. Ich miesięczna mediana dla wszystkich analizowanych funduszy wyniosła -0,6%, a dodatnim wynikiem mogły pochwalić się jedynie 4 z 17 analizowanych grup funduszy. Choć napływające dane makroekonomiczne ze światowych gospodarek w większości przypadków potwierdzały kontynuację globalnego ożywienia, to wzrost awersji do ryzyka w stosunku do rynków wschodzących nie pozwolił na ziszczenie się w pełni „efektu stycznia”.

Spośród grup funduszy akcyjnych najlepiej wypadły fundusze małych i średnich spółek, których mediana stóp zwrotu wyniosła 0,4%. Natomiast najlepszy z nich - KBC Akcji Małych Spółek SFIO - zyskał w styczniu 2,8%. Próg dwuprocentowej stopy zwrotu udało się pokonać jeszcze trzem funduszom: ING Średnich i Małych Spółek, DWS Top 25 Małych Spółek FIO, Noble Akcji MiŚ Spółek. Styczeń okazał się najbardziej pechowy dla najlepszych ubiegłorocznych funduszy z tej grupy, tj., Aviva Investors Małych Spółek (-1,1%), Allianz Akcji MiŚ Spółek(-0,7%). Dobre wyniki w tej grupie funduszy to wydźwięk poprawy nastawienia inwestorów do małych i średnich spółek notowanych na GPW. Indeks małych spółek notowanych na warszawskim parkiecie – sWIG80 w końcu sięgnął nowych szczytów trwającej od 2 lat hossy. Poprzedni rekord obecnego trendu wzrostowego został wyznaczony w kwietniu 2010 roku, natomiast w styczniu 2011 indeks ten przebił go o ponad 0,5%. Dobra koniunktura w naszym kraju powinna wpływać na coraz lepsze wyniki małych i średnich spółek, dzięki czemu wydaje się, iż w tym roku mogą one stać się jednym z liderów wzrostu.

Znacznie słabiej wypadły fundusze z grupy akcji polskich. Mediana stóp zwrotu tej grupy podmiotów wyniosła -0,6%, czyli niemal tyle samo co indeks szerokiego rynku WIG (-0,7%). Pomimo trudnych warunków panujących na rynku, to świetnie poradził sobie zespół ekspertów z AXA Akcji Big Players, który zyskał +2,3%.

Zmienne warunki panujące na rynkach akcji dają okazję do uzyskania ponadprzeciętnych wyników funduszom z grupy absolutnej stopy zwrotu i aktywnej alokacji. Najlepszy z nich – ING Selektywny uzyskał 4,2% stopę zwrotu. Na wyróżnienie zasługuje również AXA Equity Active Asset Allocation (+3%). Na drugim biegunie tej grupy znały się fundusze Superfunda.

W ostatnim czasie fundusze te cechują się dużą zmiennością wyników. Po ubiegło miesięcznych zyskach, tym razem inwestorzy odnotowali kilkuprocentowe straty. Spośród funduszy tego TFI wycenianych w złotych dodatni wynik uzyskał jedynie Superfund Płynnościowy.

Dla rynku funduszy obligacji krajowych, po udanym 2010 roku, pierwszy miesiąc roku 2011 przyniósł znaczne pogorszenie wyników. W obecnej fazie cyklu gospodarczego staje się mało prawdopodobne uzyskanie wyniku porównywalnego do ubiegłorocznego. W całym 2010 r. mediana stóp zwrotu funduszy z tej grupy wyniosła 6,1%, natomiast wynik za styczeń 2011 roku to -0,7%. W pierwszym miesiącu nowego roku najwyższe stopy zwrotu wypracowały fundusze Copernicus Dłużnych Papierów Skarbowych (+0,61%) oraz Amplico Obligacji (0,56%). Natomiast najsłabiej wypadł Legg Mason Obligacji (-1,44%). Amplico Obligacji korzysta z aktywnego zarządzania portfelem, o czym świadczą wysokie różnice między zmodyfikowanym czasem trwania portfela (MD) w ostatnich miesiącach. W tym samym czasie zarządzający Legg Mason Obligacji utrzymywali wysokie duration portfela.

fot. mat. prasowe

Duration portfela obligacji dla Amplico Obligacji i Legg Mason

Duration portfela obligacji dla Amplico Obligacji i Legg Mason


 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: