eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynki wschodzące rodzą okazje inwestycyjne

Rynki wschodzące rodzą okazje inwestycyjne

2010-04-02 13:25

Przeczytaj także: Kraje BRIC atrakcyjne dla polskich inwestorów


Inwestowanie w sposób aktywny zakłada, że inwestor jest w stanie zidentyfikować te obszary inwestycyjne, które będą zachowywały się lepiej niż przeciętna. Wymaga dokonywania okresowych zmian w portfelu zgodnie z ustalonymi wcześniej kryteriami. Dobór funduszu może na przykład odbywać się przy pomocy rankingowania według kilku ustalonych wcześniej kryteriów. Jedną z metod selekcji może być na przykład wskaźnik ceny akcji do prognozowanych na koniec roku zysków spółki (P/E) oraz wskaźnik który powstaje przez jego podzielenie przez prognozowaną stopę wzrostu tych zysków (PEG). Aby użyć tych wskaźników do wyboru konkretnych krajów, w których będziemy koncentrowali nasze aktywne inwestycje, powinniśmy porównywać wskaźniki P/E obliczone dla głównych indeksów akcyjnych. Natomiast wskaźnik PEG uzyskamy poprzez podzielenie P/E dla indeksu przez prognozowaną stopę wzrostu PKB. Im niższe są wartości tych wskaźników tym lepiej. Poniższa tabela przedstawia, obliczone przez Analityków Expandera, wskaźniki P/E PEG dla wybranych państw rynków wschodzących.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik PGE dla wybranych państw rynków wschodzących

Wskaźnik PGE dla wybranych państw rynków wschodzących

P/E przedstawiony został jako bieżąca wartość indeksu do estymowanych zysków na koniec 2010 roku. PEG powstał przez podzielenie P/E przez średnią arytmetyczną prognozowanego wzrostu PKB w latach 2010 i 2011.

Z przeprowadzonej analizy wynika, iż atrakcyjnym rynkiem nadal pozostają państwa BRIC oraz Korea Południowa. Prognozowany wysoki wzrost PKB w tych krajach wywiera pozytywny wpływ na perspektywy wzrostu zysków spółek notowanych na giełdach. Na polskim rynku fundusze, które umożliwiają inwestycje w ten region to m.in.:
  • DWS BRIC,
  • Templeton BRIC Fund A
  • HSBC GIF BRIC Markets Equity.
Fundusze Templetona oraz HSBC pozwalają również na zainwestowanie środków na rynku koreańskim.

Konieczność dokonywania relatywnie częstych zmian w portfelu funduszy determinuje także formę inwestowania. Aby uniknąć konieczności płacenia podatku po każdej zyskownej transakcji oraz braku możliwości kompensowania strat z zyskami wskazany jest wybór funduszu parasolowego. Dla osób dokonujących częstych zmian w portfelu inwestycyjnym, które jednocześnie nie chcą przywiązywać się do funduszy zarządzanych przez jedną firmę, bardzo dobrym rozwiązaniem są platformy inwestycyjne opakowane w ubezpieczenie na życie. W swoim spektrum inwestycyjnym posiadają one już wstępnie wyselekcjonowane ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, zarządzane przez różne firmy i cechujące się zróżnicowanymi strategiami inwestycyjnymi.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: