eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Inwestycje w rynki wschodzące

Inwestycje w rynki wschodzące

2013-03-11 09:06

Inwestycje w rynki wschodzące

Inwestowanie w rynki wschodzące? © FikMik - Fotolia.com

Brazylia, Rosja, Indie i Chiny to kraje, którym szybkość wzrostu oraz rozmiar gospodarek w niedalekiej przyszłości mają zapewnić czołowe miejsca na światowej arenie ekonomicznej. Jednak decyzja o podjęciu inwestycji, bazująca wyłącznie na analizie makroekonomicznej, może nie do końca uwzględniać wszystkie czynniki, które będą decydowały o osiągniętej stopie zwrotu. Expander ostrzega, aby inwestując dokładnie sprawdzić jak będą pomnażane nasze pieniądze.

Przeczytaj także: Inwestuj w fundusze rynków wschodących

Skrót BRIC jest na tyle popularny w świecie finansów, że potrafią go odszyfrować nawet osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z inwestowaniem. Brazylia, Rosja, Indie i Chiny to kraje, którym szybkość wzrostu oraz rozmiar gospodarek zapewnić mają w niedalekiej przyszłości czołowe miejsca na światowej arenie ekonomicznej. Jeżeli dodatkowo weźmiemy pod uwagę wielkość i płynność rynków kapitałowych tej czwórki, to trudno o lepszy, długoterminowy temat inwestycyjny. Dlatego też, od nie tak odległego momentu stworzenia przez firmę Goldman Sachs terminu BRIC, jak grzyby po deszczu powstawały fundusze inwestujące środki swoich uczestników w tych największych rynkach wschodzących.

Trudno kwestionować prawidłowość rozumowania, które stoi za prognozami atrakcyjności gospodarek BRIC. Oczywiście jak w przypadku wszystkich długoterminowych prognoz pojawiają się niepokojące znaki zapytania. Niekorzystne trendy w strukturze demograficznej, możliwość wpadnięcia w tak zwaną pułapkę średniego dochodu, jakość prowadzonej przez rządy polityki gospodarczej czy wszechobecna korupcja mogą łatwo przekreślić olbrzymi potencjał przynajmniej niektórych z tych krajów. Warto na przykład zwrócić uwagę, że w zeszłym roku PKB Brazylii, drugiej co wielkości gospodarki BRIC, wzrósł zaledwie o około 1%. To znacznie mniej niż można byłoby oczekiwać od światowego lidera, nawet w obliczu globalnego kryzysu.

Inwestorzy, którzy mimo wszystko uwierzą w potencjał BRIC i chcieliby zainwestować w akcje firm działających w tych krajach, mają zwykle możliwość wyboru jednego z wielu dostępnych funduszy inwestycyjnych. Często jednak nie zdają sobie sprawy z tego, że największe składniki portfela funduszu niekoniecznie mają wiele wspólnego z przesłankami, które skłoniły ich do podjęcia takiej a nie innej decyzji inwestycyjnej! Dzieje się tak, ponieważ fundusze odzwierciedlają w większym lub mniejszym stopniu skład indeksów giełdowych. Natomiast specyfika poszczególnych spółek czy sektorów gospodarki, będących jednocześnie największymi składnikami indeksów giełd tych krajów, często w niewielkim stopniu odzwierciedla atuty całej gospodarki.

fot. FikMik - Fotolia.com

Inwestowanie w rynki wschodzące?

Decyzja o podjęciu inwestycji bazująca wyłącznie na analizie makroekonomicznej może nie do końca uwzględniać wszystkie czynniki, które w ostatecznym rozrachunku będą decydowały o osiągniętej stopie zwrotu.


Gdy rozważamy inwestowanie w akcje chińskich spółek, pierwszym co przychodzi na myśl są spółki wytwórcze. Chiny słyną przecież na cały świat z tego, że niskie koszty pracy oraz kontrola kursu walutowego czynią przemysł Państwa Środka jednym z najbardziej konkurencyjnych na całym świecie. Niestety przepływy kapitału w Chinach są ściśle kontrolowane i dotyczy to także rynku kapitałowego. Swobodne inwestowanie i płynny rynek zapewniają właściwie tylko tak zwane „H shares”, czyli akcje chińskich spółek notowanych na giełdzie w Hong Kongu. Dlatego też spółki te są głównymi składnikami indeksów giełdowych będących punktami odniesienia dla inwestycji funduszy, takimi jak np. najpopularniejszy MSCI BRIC. Dominują tam banki, telekomy, spółki paliwowe czy ubezpieczeniowe. Na próżno szukać jednak dużej ekspozycji na najbardziej obiecujące spółki przetwórstwa przemysłowego.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: