eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Obligacje - bezpieczne instrumenty finansowe

Obligacje - bezpieczne instrumenty finansowe

2010-01-30 00:40

Przeczytaj także: Inwestowanie w obligacje: co należy wiedzieć?


Poza celami emisyjnymi obligacji, należy określić ich kryterium oprocentowania. Do najpopularniejszych należą tutaj obligacje o:
  • stałym oprocentowaniu,
  • zmiennym oprocentowaniu,
  • zerokuponowe,
  • indeksowane.
Instrument dłużny o stałym oprocentowaniu to taki, którego oprocentowanie jest stałe i znane, co pozwala z góry dowiedzieć się ile dana obligacja jest warta. Obligacje o zmiennym oprocentowaniu to te, w których wypłaty odsetek uzależnione są od zmiennej stopy procentowej (np. WIBOR). Oprocentowanie indeksowane oznacza uzależnienie stopy procentowej od innego indeksu, np. inflacji (np. CPI) tudzież indeksu giełdowego (np. WIG) lub innej zmiennej. Zerokuponowe to takie, w których nie występuje oprocentowanie, wobec czego sprzedawane są z dyskontem, czyli po niższej od ceny nominalnej wartości.

Podstawowym pytaniem jakie należy zadać, analizując obligacje skarbowe jest czy faktyczne są one pozbawione ryzyka? Okazuje się, że na instrumenty dłużne oddziałuje szereg ryzyk, w tym dwa najważniejsze: ryzyko niewypłacalności oraz ryzyko stóp procentowych. O ile pierwsze ryzyko zależy w całości od podmiotu emitującego, to na drugie ryzyko może wpływać więcej zmiennych. Poza zmianą stóp procentowych, które jako skutek decyzji politycznych niezwykle trudno prognozować, występuje również ryzyko reinwestycji, czyli możliwość ponownego zainwestowania otrzymanych odsetek po takiej samej stopie zwrotu. Dla podkreślenia ostatniego ryzyka związanego ze stopami procentowymi należy spojrzeć na zmienność rentowności polskich obligacji 10-cio letnich.

fot. mat. prasowe

Obligacje to kolejny instrument finansowy, który wypełnia portfel niejednego inwestora na świecie. Pomimo ich niskiego ryzyka, należy mieć na uwadze, że ono jednak istnieje, wprost proporcjonalnie do zmienności krzywej dochodowości. Pamiętajmy również inwestując na rynku detalicznym GPW, rynku hurtowym Catalyst czy też na innych rynkach, że instrumenty dłużne mogą być również stabilną inwestycją na niepewne czasy. Należy jednak mieć na uwadze, że dopiero po zgłębieniu konkretnej wiedzy może przynieść znacznie wyższą stopę zwrotu niż często przyrównywana do obligacji – lokata bankowa.

poprzednia  

1 2

oprac. : Wojciech Demski / IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: