eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › DM BOŚ wprowadził do oferty IKE

DM BOŚ wprowadził do oferty IKE

2009-12-02 01:05

DM BOŚ wprowadził do oferty IKE

Porównanie stopy zwrotu rachunku IKE z „rachunkiem tradycyjnym” © fot. mat. prasowe

Dom Maklerski BOŚ umożliwił klientom otwieranie rachunków oszczędnościowych indywidualnych kont emerytalnych. Tym samym klienci Biura zyskali możliwość oszczędzania i inwestowania w ramach III filaru systemu emerytalnego bez konieczności płacenia podatków od zysków kapitałowych. Prowadzenie IKE, w ramach rachunków internetowych, jest w DM BOŚ bezpłatne a prowizje są takie same, jak dla tradycyjnego rachunku.

Przeczytaj także: Limit wpłat na IKE bez zmian w 2010?

Ustawa regulująca IKE przewiduje możliwość gromadzenia oszczędności w ramach jednostek ubezpieczeniowych, rachunków bankowych, TFI oraz rachunków maklerskich. „Choć prowadzenie IKE w ramach rachunków maklerskich stanowi najmniejszą część rynku, to konta o największej wartości należą właśnie do osób inwestujących poprzez rachunki maklerskie” – mówi Michał Wojciechowski, Doradca Zarządu DM BOŚ S.A. „Do niedawna niski limit wpłat na IKE mógł zniechęcać do otwierania w tym celu rachunku maklerskiego. Jednak zmiany dokonane w Ustawie o IKE umożliwiły gromadzenie większych kwot. W 2009 roku limit wpłat wynosił 9579 tys. zł” - komentuje Wojciechowski i dodaje: „Osoby, które od początku reformy, odkładałyby w ramach III filaru dopuszczalne roczne limity miałyby dziś zgromadzone na swoich kontach blisko 30 tys. zł – nie licząc dodatkowych zysków. W skali miesięcznej średnia wpłata wyniosłaby zatem ok. 400 zł”. Wpłaty na IKE mogą być dokonywane na wiele sposobów - w dowolnych momentach roku, jednorazowo lub na raty. Możliwe jest niedokonanie wpłaty w ogóle lub jedynie w części przewidzianego limitu.

Podstawową cechą oszczędzania w ramach IKE jest brak podatku od zysków kapitałowych. Dodatkowym atutem jest również możliwość pełnego decydowania o rodzaju portfela - od bezpiecznych po spekulacyjne czy agresywne - w zależności od indywidualnych preferencji inwestora. W ramach rachunku maklerskiego możliwe jest inwestowanie w akcje, obligacje, certyfikaty strukturyzowane oraz inne instrumenty notowane na GPW, z wyłączeniem instrumentów pochodnych. „Dowolność przy tworzeniu portfela oraz dobrowolność wpłat są jednymi z podstawowych różnic wobec „przymusowych” planów emerytalnych oferowanych przez ubezpieczycieli czy fundusze inwestycyjne” – komentuje Grzegorz Zalewski, ekspert DM BOŚ.

Jeżeli ktoś prowadzi już inwestycje na giełdzie, IKE może stać się także dodatkowym rachunkiem maklerskim. Możliwe jest wówczas inwestowanie zgodnie z zasadami obowiązującymi na „normalnym” rynku, przy czym, ze względu na brak opodatkowania, zyski będą wyższe niż na tradycyjnym rachunku.

fot. mat. prasowe

Porównanie stopy zwrotu rachunku IKE z „rachunkiem tradycyjnym”

Porównanie stopy zwrotu rachunku IKE z „rachunkiem tradycyjnym”

„W kontekście rządowych planów związanych z OFE warto pamiętać, że polski system emerytalny od początku pomyślany był jako trójfilarowy. Zbyt mały nacisk położony na edukacje w obrębie III filaru skutkuje brakiem świadomości, jakie możliwość daje ta forma gromadzenia i inwestowania oszczędności. Dziś, po 10 latach od reformy emerytalnej w Polsce widać, że emerytura z I i II filara to za mało” – komentuje Grzegorz Zalewski. „Jednocześnie koncepcja dobrowolnego i samodzielnego oszczędzania na przyszłą emeryturę jest jedną z najpopularniejszych form wybieranych w krajach Europy Zachodniej czy w USA” - dodaje Zalewski.

Formuła IKE i korzyści podatkowych, jakie oferuje, skłania do budowania długoterminowych portfeli inwestycyjnych. Jednocześnie ustawodawca przewidział możliwość wycofania zgromadzonych środków w dowolnie wybranym momencie, czego konsekwencją jest jednak konieczność uiszczenia podatku. „W przypadku inwestowania w IKE za pośrednictwem rachunków maklerskich musimy pamiętać, że sami zarządzamy swoim portfelem i sami podejmujemy decyzje inwestycyjne. Dlatego z pewnością nie jest to forma dla każdego” – komentuje Zalewski i dodaje „Sadzę, że Polacy zauważyli już, że każdy sam musi zadbać o swoją emeryturę. Tym samym przed instytucjami finansowymi stoi duże wyzwanie związane z edukacją rynku w zakresie zasad oszczędzania w ramach IKE i możliwości jakie ta forma daje”.

Na stronie internetowej DM BOŚ - bossa.pl, a także na blogu maklerskim inwestorzy znajdą informacje na temat indywidualnych kont emerytalnych, warunków otwarcia, zasad prowadzenia, uwarunkowań prawnych, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Klienci Biura mogą zapoznać się tu również z komentarzami i wskazówkami ekspertów dotyczącymi tej formy gromadzenia środków. Swoim klientom, poza bieżącymi informacjami z rynku, DM BOŚ umożliwia również stały dostęp do opracowań edukacyjnych, raportów i analiz.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: