eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze roczne lokaty a inflacja

Najlepsze roczne lokaty a inflacja

2009-10-16 07:05

Najlepsze roczne lokaty a inflacja

Stopa zwrotu najlepszych rocznych lokat © fot. mat. prasowe

Najlepsze depozyty oferowane teraz przez banki dają rekordowo wysoką realną stopę zwrotu. To ile naprawdę zarobimy na lokacie nie zależy wyłącznie od tego, jakie jest jej oprocentowanie. Istotnym parametrem jest jeszcze wysokość inflacji. Dopiero jeśli uwzględnimy zmianę cen, dowiemy się ile naprawdę zarobiliśmy na lokacie, czyli poznamy realną stopę zwrotu.

Przeczytaj także: Najlepsze roczne lokaty a inflacja IX 2014

Sprawdziliśmy jak wyglądała ona dla najlepszych rocznych lokat oferowanych przez polskie banki na przestrzeni ostatnich kilku lat. Okazuje się, że najwyżej oprocentowane lokaty, zakładane we wrześniu tego roku, w przyszłym dadzą realny zysk sięgający 3,5 proc. Począwszy od 2005 roku na depozytach można było jak do tej pory zarobić nie więcej niż 2,5 proc., a w przypadku lokat z 2007 roku nawet stracić.

fot. mat. prasowe

Stopa zwrotu najlepszych rocznych lokat

Stopa zwrotu najlepszych rocznych lokat

Policzona przez nas realna stopa zwrotu z zeszłorocznych lokat opiera się na ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego, a wskaźnik dla obecnych depozytów na prognozie Noble Bank. Według niej, inflacja w przyszłym roku we wrześniu spadnie do 1,8 proc. I to właśnie temu spadkowi zawdzięczamy wysokie realne zyski z lokat. Im niższa będzie przyszła inflacja, tym mniej nasze pieniądze stracą na wartości, a co za tym idzie, realny zysk z lokaty będzie wyższy. Z tego powodu, mimo że rok temu oprocentowanie lokat było znacznie wyższe, faktyczny zarobek nie jest rekordowo wysoki. Powodem jest to, że inflacja sięgnęła w ubiegłym miesiącu 3,4 proc.

Inflacja nie jest jedynym czynnikiem zmniejszającym nasze zyski z lokat. Trzeba też pamiętać o zapłaceniu podatku Belki, który oczywiście też uwzględniliśmy w naszych wyliczeniach. Do fiskusa trafia 19 proc. tego, co bank ma nam dopisać jako odsetki. Faktycznie wypłacona kwota będzie więc niższa niżby to wynikało ze stawki oprocentowania jaką oferują nam bank i jaką zachęcają nas w reklamach i materiałach promocyjnych. Wyjątkiem są oferowane obecnie przez banki lokaty i konta z dzienną kapitalizacją, które pozwalają uniknąć podatku Belki.

Przyjmując, że we wrześniu przyszłego roku inflacja wyniesie 1,8 proc., zakładana przez nas lokata musi być oprocentowana powyżej 2,3 proc., aby ochroniła ona nasze oszczędności przed wzrostem cen. Na szczęście większość banków oferuje roczne lokaty z wyższym oprocentowaniem. Z realną stratą musimy się jednak liczyć trzymając pieniądze na niskooprocentowanym ROR-ze.

oprac. : M. Ostrowski, M. Sadrak / Open Finance Open Finance

Przeczytaj także

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: