eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze roczne lokaty a inflacja XII 2013

Najlepsze roczne lokaty a inflacja XII 2013

2014-01-16 13:26

Najlepsze roczne lokaty a inflacja XII 2013

Najlepsze roczne lokaty a inflacja XII 2013 © Sebastian Kaulitzki - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zakładane przed rokiem 12-miesięczne lokaty, po uwzględnieniu podatku oraz inflacji, dały zarobić średnio 3,19 proc., czyli nieco powyżej ubiegłorocznej średniej.

Przeczytaj także: Najlepsze roczne lokaty a inflacja XI 2013

Średnia nominalna stawka zakończonych w grudniu 12-miesięcznych lokat ze stałym oprocentowaniem wynosiła 4,83 proc. wobec 4,97 proc. w listopadzie. W połączeniu z niewielkim wzrostem inflacji (0,7 proc. r/r wobec 0,6 proc. r/r w listopadzie) spowodowało to spadek realnej stopy z 3,41 proc. w listopadzie do 3,19 proc. w grudniu. To wciąż jednak powyżej średniej za cały ubiegły rok, która wyniosła 3,11 proc.

W pięciu bankach realny zysk z zakładanych przed rokiem lokat wyniósł co najmniej 4 proc. Najwyższą rzeczywistą rentownością na poziomie 4,18 proc. zakończył się depozyt z grudnia 2012 r. zakładany w Meritum Banku, który oferował wówczas 6,06 proc. w ujęciu nominalnym. Na drugim miejscu znalazły się depozyty PBP Banku (w międzyczasie połączył się on z FM Bankiem) na 6 proc., które realnie dały zarobić 4,13 proc. Na kolejnym miejscu ex aequo znalazły się oferty Eurobanku oraz FM Banku. Oba oferowały roczne lokaty na 5,9 proc., które po uwzględnieniu podatku i inflacji dały zarobić 4,05 proc. Realny zysk na 4-proc. poziomie wypracowała także lokata zakładana w Toyota Banku (5,84 proc. nominalnie).

Aby za rok aktualnie zakładane lokaty przyniosły taki sam realny zysk jak obecnie, deflacja (spadek cen) w styczniu 2015 r. musiałaby przekroczyć 1 proc. r/r. To, że zyski z kończących się depozytów będą znacznie niższe, jest więc niemal przesądzone. Spierać się można wyłącznie o to, jak bardzo one spadną. Naturalnie wszystko zależy od przyjętych prognoz – przy inflacji ma poziomie 1,5 proc. r/r średnia rzeczywista rentowność wyniosłaby 0,61 proc., ale już przy 2,2 proc. inflacji średni realny zysk byłby ujemny (-0,08 proc.), a połowa z zakładanych obecnie lokat nie ochroniłaby siły nabywczej zdeponowanych środków.

fot. mat. prasowe

Średni realny zysk z 12-miesięcznych zakończonych lokat

Średnia nominalna stawka zakończonych w grudniu 12-miesięcznych lokat ze stałym oprocentowaniem wynosiła 4,83 proc. wobec 4,97 proc. w listopadzie.


Warto zwrócić jednak uwagę, że obliczenia te są pewnym przybliżeniem rzeczywistości, tak jak publikowany przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Fakt posiadania innego koszyka inflacyjnego niż ten GUS-owski nie oznacza jednak, że problem spadku realnej wartości posiadanych oszczędności nie występuje. Dlatego warto poświęcić chwilę uwagi na wybór lokaty, po to aby wybierać te z najwyższym oprocentowaniem, które zmniejszają prawdopodobieństwo zanotowania realnej straty w przyszłości.

oprac. : Michał Sadrak / Open Finance Open Finance

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: