eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Spółki na NewConnect: którym grozi upadłość?

Spółki na NewConnect: którym grozi upadłość?

2009-10-15 12:40

Przeczytaj także: Spółki na GPW: którym grozi upadłość?


Model Altmana bada poziom wiarygodności kredytowej spółek notowanych na giełdach papierów wartościowych, wykorzystując dane publikowane przez te spółki w raportach okresowych. Na podstawie przeprowadzonych przez Certus Capital obliczeń oceniono spółki notowane w ASO. Kierując się wynikami, należy stwierdzić, iż relatywnie niewielka ilość spółek notowanych na NewConnect w najbliższych latach jest zagrożona ogłoszeniem upadłości. Z jednej strony można to uznać za duże zaskoczenie, ponieważ, jak podkreślane jest w mediach, NewConnect jest rynkiem o wysokim poziomie ryzyka. Jednak z drugiej strony, można mówić o braku efektywności wskaźnika Altmana w przypadku firm notowanych na rynku nieregulowanym. Jest to spowodowane samą konstrukcją wskaźnika, która uwzględnia min. kapitalizację spółek (wartość firmy nie zawsze odzwierciedlona jest przez fundamenty), przychody (firmy na wczesnym etapie rozwoju, a takie w założeniu miały być na NewConnect, często notują zerowe lub niskie przychody), zysk zatrzymany, a nie uwzględnia etapu rozwoju przedsiębiorstwa, potrzeb kapitałowych, kapitału ludzkiego, wartości niematerialnych i prawnych, planowanych przychodów czy otoczenia makroekonomicznego. Eksperci podają jednakże, iż obecna wymowa analizy wskaźnika Altmana dla NewConnect jest raczej optymistyczna, trzeba jednak mieć na uwadze specyfikę notowanych na ASO spółek, która może powodować ograniczoną przydatność wskaźnika. Z całą pewnością najlepszym, weryfikatorem przydatności wskaźnika Altmana będzie czas.

fot. mat. prasowe

Poziom zagrożenia upadłością - top 10 spółek

Poziom zagrożenia upadłością - top 10 spółek

Według Certus Capital, modele opracowane przez Edwarda Altmana nie są idealnym narzędziem do analizy podmiotów notowanych na NewConnect. Obok irracjonalnych wartości, braku odpowiedniego modelu, oraz dużej ilości ograniczeń występują paradoksy i sprzeczności. Pierwszą rzucającą się w oczy sprawą jest upadłość spółki Perfect Line S.A. Według Z-Score sytuacja spółki jest niepewna, natomiast, EM-Score wskazuje dobrą kondycję finansową. Innym przypadkiem, gdzie można zauważyć niezgodności, jest przedsiębiorstwo RC Union S.A. Model dla rynków wschodzących opisuje sytuację spółki jako bardzo dobrą, podczas gdy tradycyjny wskaźnik wskazuje bardzo wysoki poziom zagrożenia upadłością. W związku z powyższym można pokusić się o wykluczenie obydwu wskaźników z warsztatu analizy fundamentalnej dla podmiotów z ASO. Jednakże, niewykluczone jest, że w przypadku kontynuowania prac nad modelami Altmana dla podmiotów Alternatywnego Systemu Obrotu zostaną zauważone pewne schematy oraz prawidłowości, pozwalające na ulepszenie metod opracowanych przez Edwarda Altmana.

Jak było wspomniane wcześniej, najlepszym weryfikatorem prognostycznych wskaźników szacujących stabilność finansową spółek jest czas. Pozwoli on na oszacowanie przydatności modeli Altmana dla tak innowacyjnego rynku jakim jest NewConnect.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: