eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Spółki na NewConnect: którym grozi upadłość?

Spółki na NewConnect: którym grozi upadłość?

2009-10-15 12:40

Spółki na NewConnect: którym grozi upadłość?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W czasie spowolnienia gospodarczego coraz większej liczbie firm grozi widmo upadłości, czego przykłady w okresie ostatnich kilku miesięcy mieliśmy na rodzimym rynku kapitałowym. Osoby związane z rynkiem finansowym zadają sobie pytanie - czy i jak można przewidzieć kłopoty finansowe przedsiębiorstw? Na to pytanie odpowiada raport firmy Certus Capital, pt. "Z-Score - prorok upadłości".

Przeczytaj także: Spółki na GPW: którym grozi upadłość?

We wczesnych latach 60 profesor Edward Altman, wykorzystując metody statystyczne opracował wskaźnik, który okazał się zadziwiająco skutecznym narzędziem diagnostyki przedsiębiorstw. Dzięki opracowanemu modelowi, tzw. wskaźnikowi Z-Score, można było przewidzieć z dużym prawdopodobieństwem zbliżające się problemy finansowe firm. W czasie swojej działalności naukowej Edward Altman opracował jeszcze dwa ważne wskaźniki. Pierwszym był opublikowany w 1984 roku model dla firm nieobecnych na giełdach papierów wartościowych, natomiast drugi pochodzi z 1990 roku i został opracowany specjalnie dla tzw. emerging markets.

Firma Certus Capital postanowiła na podstawie metod statystycznych Altmana przeanalizować polski rynek NewConnect. W tym celu wykorzystane zostały 2 warianty wskaźnika Z-Score dla spółek notowanych na giełdach w krajach rozwiniętych oraz tzw. EM-Score, dla spółek notowanych na rynkach wschodzących. Interpretacja kwalifikacji zagrożenia upadłością przedsiębiorstw dla poszczególnych wskaźników przedstawia się następująco:
  • Wartość Z-Score:
    • < 1,8 – bardzo wysoki poziom zagrożenia upadłością
    • 1,81-2,99 – nieokreślony poziom zagrożenia upadłością
    • 3,0 < – niewielki poziom zagrożenia upadłością
  • Wartość EM-Score:
    • 0-5,5 – wysoki poziom zagrożenia upadłością
    • 5,5 < – niski poziom zagrożenia upadłością
Według obliczeń przeprowadzonych przez firmę Certus Capital na rynku NewConnect średnie wartości oraz współczynniki opisujące zmienność kształtują się na następujących poziomach: Na podstawie powyższych danych można stwierdzić, że wartość wskaźnika Altmana dla spółek notowanych w Alternatywnym Systemie Obrotu cechuje się dużą rozbieżnością wyników. Eksperci podają, iż dzieje się tak, ponieważ w przypadku wielu spółek przyjmuje on irracjonalne wartości. Wyniki dla obydwu modeli charakteryzują się występowaniem przypadków o nieracjonalnie wysokich wartościach, przez co mogą stawać się nierzeczowe. Analizując wynik obliczeń można stwierdzić, że przyjęte do raportu wskaźniki nie są dobrze dostosowane do potrzeb rynku alternatywnego. Najbardziej prawdopodobnym powodem takiego stanu rzeczy jest sama istota NewConnect.

Podobne wnioski nasuwają się w przypadku skumulowanych wartości wskaźnika Z-Score oraz EM-Score: Jak widać, zdecydowana większość spółek znajduje się w sferze bezpiecznej. Podobnie jak we wcześniejszych obliczeniach i tutaj widoczne jest, że obydwa wskaźniki, w niektórych przypadkach, przyjmują nieracjonalnie wysokie wartości. Spowodowane jest to tym, że ASO jest rynkiem specyficznym, nawet jak na standardy rynków wschodzących.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: