eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: wartość aktywów netto VI 2009

TFI: wartość aktywów netto VI 2009

2009-07-09 10:47

Przeczytaj także: TFI: wartość aktywów netto V 2009


W czerwcu wartość swoich aktywów zwiększyły również fundusze angażujące się w akcje, w ramach których liderem dynamiki były ponownie fundusze akcyjne. Zanotowały wzrost wartości zarządzanych środków na poziomie +3,4%. Dzięki temu, ich udział w rynku zwiększył się z 25,8% do 26,2%. Wzrost aktywów całego segmentu funduszy akcyjnych wyniósł +672 mln PLN, przy czym został on głównie wypracowany przez fundusze akcji polskich, które zyskały na wartości +560 mln PLN.

fot. mat. prasowe

Struktura aktywów netto w podziale na segmenty

Struktura aktywów netto w podziale na segmenty

Pomimo tych zmian, największym segmentem rynku nadal pozostają fundusze mieszane, których aktywa przyrosły w czerwcu o +1,2%. Pod względem udziału w rynku (26,6%) wytracają one jednak w ostatnich miesiącach przewagę nad funduszami akcyjnymi. Jeszcze w końcówce lutego wynosiła ona 4,7 pkt proc., a na koniec minionego miesiąca stopniała do zaledwie 0,4 pkt proc. Czwarty miesiąc z rzędu rosły również środki pod zarządzaniem w funduszach stabilnego wzrostu (+1,0%). We wszystkich segmentach funduszy angażujących się w akcje decydujący wpływ na wzrost wartości aktywów miał w ubiegłym miesiącu wzrost wartości składników portfeli funduszy.

Dzięki wyraźnej poprawie sytuacji na rynku obligacji wzrost aktywów odnotowały również fundusze dłużne. W ich przypadku dynamika aktywów wyniosła +1,1% i była po raz pierwszy od czterech miesięcy dodatnia. W dużej mierze do niekorzystnej w poprzednich miesiącach sytuacji w tym segmencie produktów przyczyniła się słaba od początku roku sytuacja na rynku papierów dłużnych. W okresie styczeń – maj indeks IROS zyskał jedynie +0,17%.

Ostatnim segmentem rynku, który wykazał w ubiegłym miesiącu zwiększenie wartości aktywów były fundusze sekurytyzacyjne. Ich aktywa wzrosły o +35 mln PLN, co ze względu na ich ogólnie niewysoki poziom daje dynamikę aż na poziomie +4,3%.

Dwa segmenty produktów zostały dotknięte spadkiem wartości aktywów. Były to fundusze nieruchomości, które straciły na wartości -133 mln PLN (-5,0%) oraz fundusze surowcowe, których środki pod zarządzaniem zmniejszyły się o -3 mln PLN (-4,9%).

fot. mat. prasowe

Wartość aktywów netto w poszczególnych TFI (mln PLN)

Wartość aktywów netto w poszczególnych TFI (mln PLN)

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: