eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: wartość aktywów netto V 2009

TFI: wartość aktywów netto V 2009

2009-06-10 00:53

TFI: wartość aktywów netto V 2009

Miesięczna wartość aktywów netto (mln PLN) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Maj przyniósł kolejny, trzeci już z rzędu wzrost wartości środków zarządzanych przez krajowe fundusze inwestycyjne. Wartość aktywów powierzona w zarządzanie TFI wyniosła na koniec miesiąca 75,6 mld PLN co oznacza miesięczną dynamikę na poziomie +2,1%, zaś w ujęciu rocznym aktywa netto funduszy inwestycyjnych spadły o -27,9% - wynika z raportu Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Przeczytaj także: TFI: wartość aktywów netto IV 2009

Analizy Online podkreślają, iż roczna dynamika osiągnięta w maju, mimo iż wyraźnie ujemna, to osiągnęła najlepszy rezultat od maja 2008 roku. Apogeum spadków osiągnęliśmy w październiku ubiegłego roku, gdy wartość aktywów była niższa od poziomu z analogicznego miesiąca roku poprzedniego o ponad 50%. Nieznaczne osłabienie się złotego z jakim mieliśmy do czynienia w maju spowodowało, że wartość środków zarządzanych przez fundusze wyrażona w euro (16,96 mld EUR) wzrosła w znacznie mniejszym stopniu (+0,4%) niż ta wyrażona w złotych.

fot. mat. prasowe

Miesięczna wartość aktywów netto (mln PLN)

Miesięczna wartość aktywów netto (mln PLN)

Miniony miesiąc, mimo iż trzeci z rzędu jeżeli chodzi o dodatnią dynamikę aktywów, miał jednak ważną cechę odróżniającą go od dwóch wcześniejszych miesięcy. Jest nią pierwsza od października 2007 roku (nie uwzględniając przesunięć środków między spółkami w grupie Aviva) dodatnia relacja pomiędzy nowymi wpłatami a wartością dokonanych umorzeń. Według szacunków Analiz Online wartość majowego salda to +140 mln PLN i jedynie ułamek tej kwoty (8,5 mln PLN) to środki zebrane przez nowe fundusze, które pojawiły się na polskim rynku w minionym miesiącu.

fot. mat. prasowe

Struktura aktywów netto w podziale na segmenty

Struktura aktywów netto w podziale na segmenty

Pierwsze od wielu miesięcy dodatnie saldo wpłat i umorzeń to oczywiście istotna zmiana na polskim rynku funduszy, świadcząca jednocześnie o słabnącej podaży ze strony posiadaczy jednostek oraz o rosnącym zainteresowaniu ze strony nowych inwestorów. Jednak dla majowej statystyki, z ilościowego punktu widzenia, większe znaczenie miał dodatni wynik wypracowany przez zarządzających funduszami. Mimo braku widowiskowych zmian wartości indeksów, do których przywykliśmy w poprzednich miesiącach, w maju pozwalały zarabiać niemal wszystkie segmenty rynku. W konsekwencji łączny wynik zarządzania to niemal +1,5 mld PLN.

Mimo niesprzyjających warunków rynkowych największymi segmentami na polskim rynku funduszy pozostają te, związane w jakikolwiek sposób z rynkiem akcji. Największą grupą funduszy z rynkowym udziałem bliskim 27%, pozostają produkty o mieszanej polityce, których aktywa na koniec maja wynosiły 20,2 mld PLN. Warto przy tym pamiętać, że około 30% tych środków trafiła do funduszy zamkniętych o bardzo szerokiej polityce inwestycyjnej, często tworzonych na potrzeby zamkniętej grupy klientów.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: