eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 29.06-04.07.09

Rynki finansowe 29.06-04.07.09

2009-07-03 18:29

Przeczytaj także: Rynek walutowy 29.06-04.07.09

Zagraniczne rynki

EUROPA - Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na poziomie 1 proc. i zasygnalizował, że w najbliższym czasie nie należy oczekiwać zmiany kosztu pieniądza ani zwiększania środków zaangażowanych w program wykupu komercyjnych papierów wartościowych. Obóz ekonomistów dostrzegających na horyzoncie punkt zwrotny w recesji w tym tygodniu otrzymał co prawda argument w postaci minimalnej poprawy nastrojów przedsiębiorców (np. wzrósł indeks PMI dla sektora usług), lecz dane z rynku pracy i sektora detalicznego mówią same za siebie. Bezrobocie w maju osiągnęło poziom 9,5 proc., a konsumenci kupili dobra warte o 3,3 proc. mniej niż przed rokiem. Efekt ten pogłębiają dodatkowo zjawiska deflacyjne, które zmuszają przedsiębiorców do obniżania marż.

USA - krótszy niż zazwyczaj tydzień (z powodu Dnia Niepodległości w piątek giełdy były zamknięte) inwestorzy kończą raczej w ponurych nastrojach. Spadki giełdowych indeksów nie były wprawdzie szczególnie silne, lecz krótkoterminowy sentyment zmienił się na negatywny. Wygląda na to, że kupowana do niedawna nadzieja zaczyna domagać się dowodów i przestają wystarczać zapewnienia ekspertów, iż mniej gorsza kondycja gospodarki oznacza poprawę. Na rynku pracy liczba wakatów jest o połowę niższa niż przed rokiem, a na domiar złego pracownicy zmuszani są do akceptowania niższych pensji i skracania ilości przepracowanych godzin. Przez kilka tygodni względny spokój panował wokół sektora bankowego, po czym tylko w ciągu ostatnich 7 dni liczba banków, które w tym roku ogłosiły upadłość, wydłużyła się o 7 pozycji do 52 banków.

AZJA - przed szczytem grupy G8 Chiny wyraźnie usiłują wzmocnić swoją pozycję i wracają do kwestii wspólnej międzynarodowej waluty, która miałaby zastąpić dolara. Źródłem obaw są największe na świecie nadwyżki chińskiego banku centralnego, który z braku wystarczająco płynnych instrumentów większość rezerw przechowuje w obligacjach i bonach amerykańskiego rządu. Jednocześnie Chiny nie chcą popadać w konflikt ze Stanami Zjednoczonymi i starają prowadzić dialog o nowych rozwiązaniach w bardziej dyplomatycznej formie niż np. Rosja. Na rynku akcji papiery chińskich spółek w dalszym ciągu postrzegane są jako te o większym potencjale w krótkim terminie, co z resztą widać po procentowych zmianach azjatyckich indeksów.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: