eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 29.06-04.07.09

Rynek walutowy 29.06-04.07.09

2009-07-03 18:01

W minionym tygodniu poznaliśmy bardzo dużo danych makroekonomicznych. Niektóre z nich były zgodne z oczekiwaniami, niektóre natomiast znacznie od nich odbiegały. To właśnie te ostatnie były odpowiedzialne za wysoką zmienność ostatnich pięciu dni.

Przeczytaj także: Rynki finansowe 22-26.06.09

Publikowany dla przemysłu Strefy Euro indeks PMI okazał się być wyższy od prognoz rynkowych o 0,2 punktu i wyniósł 42,6 pkt. Lepsze nastroje towarzyszą również przedsiębiorcom ze Stanów Zjednoczonych. Indeks Chicago PMI odnotował wartość 39,9 pkt. wobec 39 pkt. prognozowanych. O 0,3 punktu wyższy od prognoz był również indeks ISM publikowany przez Instytut Zarządzania Podażą. Według środowych danych osiągnął on poziom 44,8 pkt.

Europejski Bank Centralny nie zaskoczył

W minionym tygodniu poznaliśmy decyzję EBC w sprawie poziomu stóp procentowych dla Strefy Euro. Zgodnie z oczekiwaniami większości analityków utrzymano główną stopę na niezmienionym poziomie równym 1%. Wypowiedź szefa EBC na temat przyszłego kształtowania się polityki monetarnej rynek odczytuje jako neutralną. Sugeruje się jednak, że poziom 1% nie musi oznaczać minimum.

Słaba kondycja rynku pracy

W czwartek poznaliśmy stopę bezrobocia zarówno dla Strefy Euro jak i dla Stanów Zjednoczonych, która w obu przypadkach wyniosła 9,5%, nie różniąc się znacząco od prognoz. Znacznie gorsza od oczekiwań okazała się jednak zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych w USA. Konsensus rynkowy zakładał odczyt o wartości -363 tysiące, tymczasem spadek wyniósł aż 467 tysięcy. Rynek zareagował na tę informację bardzo gwałtownie. Inwestorzy natychmiast zaczęli kupować bezpieczne aktywa denominowane w dolarach, co spowodowało jego aprecjację w stosunku do euro.

Piątkowy spokój

W ostatnim dniu tygodnia z istotnych danych makro publikowana była jedynie dynamika sprzedaży detalicznej dla Strefy Euro. Wyniosła ona -3,3% r/r czyli znacznie poniżej prognoz rynkowych na poziomie -2,7% r/r. Mimo tak dużej rozbieżności rynki nie zareagowały gwałtownie. Przyczyną zmniejszonej zmienności był również dzień wolny w USA z okazji rozpoczynających się obchodów Święta Niepodległości.

Zmienność na EUR/USD

Efektem licznych publikacji makro była zwiększona przez większą część tygodnia zmienność na głównej parze walutowej. Po wyznaczeniu w środę przez kurs EUR/USD maksimum na poziomie 1,4200 para pod wpływem niekorzystnych danych z rynku pracy zleciała wyznaczając minimum o wartości 1,3926.

Powrót wiary w naszą gospodarkę

Dla naszej waluty cały tydzień przeszedł pod znakiem silnego umocnienia. Nie wpłynęły jednak na to praktycznie żadne dane makro z naszego kraju. Można śmiało stwierdzić, iż inwestorzy za sprawą licznych wypowiedzi ekspertów po prostu dostrzegli ewidentnie lepszą kondycję naszej gospodarki na tle krajów regionu. Na korzyść naszej waluty działała również bardzo duża środowa emisja obligacji skarbowych, którą mocno zainteresowani byli gracze zagraniczni.

Zmiany par złotowych

Kurs EUR/PLN zakończył tydzień w rejonie minimum na poziomie 4,3360, wobec poprzedniego piątkowego zamknięcia na 4,5058. Silnie w relacji do złotego osłabił się również dolar. W piątek o godzinie 15:30 para USD/PLN notowała poziom 3,1046, wobec maksimum z zeszłego tygodnia o wartości 3,2957.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: