eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 29.06-04.07.09

Rynki finansowe 29.06-04.07.09

2009-07-03 18:29

Przeczytaj także: Rynek walutowy 29.06-04.07.09

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Udany okres mają za sobą także krajowe obligacje. Zwłaszcza w środa miała pomyślny przebieg, ponieważ inwestorów ucieszyła prognoza inflacji resortu finansów (zakładano 3,8 proc.), choć niekoniecznie musi się okazać prawdziwa (istnieje więc ryzyko ruchu powrotnego). W każdym razie rentowność 5-latki po raz pierwszy od wielu tygodni spadła poniżej 5,80 proc. do 5,72 proc. i nie podniosły jej nawet słabe dane z rynku pracy w USA. W skali tygodnia jest to spadek o 16 pkt bazowych.

Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą naliczania oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych spadła o 9 pkt bazowych i wyniosła 4,38 proc.

Zagraniczne rynki

Rentowność obligacji amerykańskich spadła, a ich ceny wzrosły w skali tygodnia, ale inwestorzy zawdzięczają to przede wszystkim danym z rynku pracy ogłoszonym w czwartek. Inwestorzy sądzą, że ożywienie na rynku pracy (a więc i w gospodarce) może przyjść później niż oczekiwano, stąd zainteresowanie papierami skarbowymi. Na koniec tygodnia rentowność papierów 2-letnich wyniosła 0,98 proc., (spadek o 11 pkt), a 10-letnich 3,49 proc. (spadek o 2 pkt).

Również w Europie rentowność obligacji spadała po tym jak ECB nie zmienił stóp procentowych, a prezes banku centralnego dość ostrożnie wypowiadał się na temat ożywienia gospodarczego w strefie euro w przyszłym roku. W Europie także wzrosła stopa bezrobocia, spadły za to wydatki detaliczne - stąd apetyt na papiery skarbowe. Na koniec tygodnia rentowność dwuletnich obligacji niemieckiego rządu wyniosła 1,23 proc. (spadek o 10 pkt), a 10-letnich 3,35 proc. (spadek o 5 pkt).

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Tydzień zostanie zapamiętany głównie ze względu na spadek na czwartkowej sesji, ale choć same notowania na ogół były niemrawe, to warto pamiętać, że czterokrotnie WIG20 próbował atakować poziom 1900 pkt i za każdym razem były to próby nieudane. Najsłabiej wypadła właśnie ta z czwartku, kiedy wzrost okazał się bardzo nietrwały, a pod koniec sesji inwestorzy w popłochu pozbywali się akcji po publikacji słabych danych z amerykańskiego rynku pracy. W piątek rynki amerykańskie nie pracowały, co podziałało usypiająco na naszych inwestorów. Skala tygodniowych obrotów ponownie zmalała - tym razem do 4,7 mld PLN. Mimo więc chwilowych wahań indeksów w jedną czy drugą stronę, bardziej przypomina to konsolidację niż jakiś konkretny trend. Choć trzeba uczciwie przyznać, że obroty na GPW rosły ilekroć podaż silniej przyciskała, a wzrostom podobne zjawiska nie asystowały. W skali tygodnia WIG stracił 0,5 proc., a WIG20 1,6 proc. Małe i średnie spółki wypadły znacznie lepiej - mWIG wzrósł o 1,6 proc., a sWIG o 0,5 proc.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: