eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweTFI: wartość aktywów netto V 2009

TFI: wartość aktywów netto V 2009

2009-06-10 00:53

Przeczytaj także: TFI: wartość aktywów netto IV 2009

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

W tym kontekście prawdziwym liderem rynku okazują się być fundusze akcji, w których ulokowana jest co czwarta złotówka powierzona Towarzystwom Funduszy Inwestycyjnych. Spośród blisko 20 mld PLN ulokowanych w funduszach tego segmentu, jedynie 15% dotyczy rozwiązań dających możliwość pośredniego inwestowania na zagranicznych rynkach akcji. Pozostała część lokowana jest w zdecydowanej większości na krajowym rynku akcji.

Trzecim segmentem pozostają fundusze stabilnego wzrostu, a ich udział w rynku na koniec maja 2009 roku sięgał 15%. O słabnącym zainteresowaniu Polaków tą formą inwestycji świadczy to, że to właśnie fundusze z tej grupy wykazują największe spadki aktywów od końca hossy. W ciągu ostatnich 12 miesięcy dynamika dla funduszy stabilnego wzrostu wyniosła -41,6% przy spadku całego rynku o niespełna -28%. Ponieważ rzeczywisty średni udział akcji w aktywach tego typu rozwiązań od wielu lat waha się w przedziale 20-30% (na koniec grudnia 2008 było to 24,8% uwzględniwszy akcje zarówno krajowych jak i zagranicznych emitentów) można założyć, że tak głęboki spadek wynika w większym stopniu z ujemnego salda wpłat i umorzeń niż z malejącej wartości jednostek.

Niemal co siódma złotówka zarządzana przez fundusze inwestycyjne na koniec maja była ulokowana w funduszach dłużnych, których aktywa w skali roku wzrosły o +35,5%. To jedyny spośród znaczących segmentów (z rynkowym udziałem powyżej 10%), w którym na przestrzeni roku odnotowaliśmy dodatnią zmianę.

Niemal dokładnie odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku segmentu oferującego, w stosunku do innych grup funduszy, największe bezpieczeństwo inwestycji, czyli w funduszach pieniężnych i gotówkowych. W ich przypadku aktywa nie tylko nie wzrosły, ale odnotowały wśród dziewięciu podstawowych segmentów drugi pod względem głębokości spadek (-34,8%). Tymczasem na świecie fundusze pieniężne i gotówkowe zdołały zaabsorbować całą podaż ze strony najbardziej ryzykownych rozwiązań. Zdaniem Analiz Online trudniejsza sytuacja tego segmentu w polskich realiach wynika zapewne z wielu powodów, przy czym tym chyba najbardziej istotnym, była konkurencja ze strony bankowych lokat.

fot. mat. prasowe

Wartość aktywów netto w poszczególnych TFI (mln PLN)

Wartość aktywów netto w poszczególnych TFI (mln PLN)

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: