eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Tydzień: Sprzedaż detaliczna, decyzja RPP i dynamika PKB

Tydzień: Sprzedaż detaliczna, decyzja RPP i dynamika PKB

2009-05-25 10:37

Przeczytaj także: Rynek obligacji - kontyunacja przeceny

OBSERWUJ AKCJE


WIG20 - każda sesja podczas, której indeks dwudziestu największych spółek z GPW porusza się pomiędzy 1800 a 1920 pkt. potęguje napięcie inwestorów czekających na rozstrzygnięcie, w którą stronę podąży rynek. W ubiegłym tygodniu WIG20 wspiął się na poziomy nie obserwowane od początku stycznia 2009 r., lecz aktywna podaż przystąpiła do kontrataku i sprowadziła indeks w okolicę 1800 pkt, gdzie przebiega dolna linia ograniczająca wzrostowy kanał broniący się od połowy lutego. W średnim okresie za spadkami przemawiają m.in. sygnał sprzedaży na wskaźniku MACD oraz kurczące się obroty towarzyszące testowaniu średniej z 200 sesji.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ


Pol-Mot - Bumar odrzucił ofertę spółki dotyczącą zakupu niektórych składników majątku firmy Ursus, ale jednocześnie zaprosił Pol-Mot do dalszych negocjacji w sprawie współpracy w montażu ciągników rolniczych i handlu.

Polnord - cena emisyjna akcji serii N została ustalona na 28 PLN. Spółka chce sprzedać 1,5 mln akcji tej serii bez prawa poboru. W budowaniu księgi popytu inwestorzy kwalifikowani zadeklarowali zamiar kupna trzykrotnie większej liczby akcji.

Prosper - Tadeusz Wesołowski - wieloletni prezes spółki - złożył rezygnację z pełnionej funkcji nie podając przyczyn swojej decyzji.

Enea - nowym prezesem spółki został Maciej Owczarek, wcześniej zatrudniony w Telekomunikacji Polskiej.

PROGNOZA GIEŁDOWA


W końcówce sesji w USA znów przeważali sprzedający, co nie jest zbyt dobrą informacją, ale rynki azjatyckie się tym nie przejęły. Wszak dziś giełdy w USA nie pracują, zatem brak zagrożenia z tamtej strony można wykorzystać do podciągnięcia indeksów. Lecz i ta próba nie udała się do końca, ze względu na doniesienia o udanej próbie eksplozji jądrowej przeprowadzonej przez Koreę Północną. Jen już traci na wartości, końcówka sesji ściągnęła w dół indeks giełdy w Seulu Kospi.

Koreę dzieli od Polski pół świata, ale geopolityczne informacje trzeba dziś uważnie śledzić, ponieważ reakcje na działania tego kraju mogą mieć wpływ na rynki. Póki co mamy szanse na niewielkie podciągnięcie WIG20 i dalszą konsolidację wokół poziomu 1830 pkt (zamknięcie sesji czwartkowej i otwarcie piątkowej). Wielkich zmian raczej nie należy się dziś spodziewać.

WALUTY


W poniedziałek na rynku walutowym w Azji inwestorzy pozbywali się walut rynków wschodzących i najchętniej kupowali japońskiego jena, który umacniał się względem wszystkich dwunastu walut. Ryzyko geopolityczne wywołane testami broni atomowej dokonanymi przez Koreę Północną z pewnością nie pomaga odbudować skłonności do lokowania kapitału w tym regionie, o czym świadczyła silna wyprzedaż południowokoreańskiego wona oraz indyjskiej rupii. W dłuższej perspektywie możemy być świadkami odradzania się arbitrażu na rynku walutowym lecz zmiana sił rozdających karty wśród rynków wschodzących może sprawić, że australijski dolar jako wysokodochodowa waluta zostanie zastąpiony przez brazylijskiego reala czy turecką lirę. Złoty rozpoczyna tydzień od lekkiej utraty wartości względem franka (2,90 PLN) i euro (4,40PLN), nieznacznie taniał natomiast dolar (3,14 PLN).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: