eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs dolara miał słaby tydzień

Kurs dolara miał słaby tydzień

2009-03-23 11:52

Kurs dolara miał słaby tydzień

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Miniony tydzień przyniósł przede wszystkim silną deprecjację waluty amerykańskiej i zmianę układów na rynku z punktu widzenia analizy technicznej.
Piątkowa sesja przebiegała dość spokojnie, a inwestorzy przy braku danych makroekonomicznych oczekiwali na popołudniowe wystąpienie Bena Bernanke. Szef Fed potwierdził, iż jest przekonany że podejmowane obecnie działania doprowadzą do poprawy sytuacji gospodarczej. Dodatkowo, na początku tego tygodnia mają zostać ogłoszone szczegóły planu pomocy dla amerykańskich banków, co przyczyniło się do dość optymistycznego rozpoczęcia tego tygodnia na rynkach akcji.

Ostatni tydzień marca rozpoczął się od kontynuacji zeszłotygodniowych trendów na walutach. Eurodolar nad ranem ustanowił nowe maksimum lokalne, tym samy otwierając sobie drogę do kontynuacji wzrostów w okolice 1,3850. W tym tygodniu uwaga inwestorów powinna być skupiona wokół danych z rynku nieruchomości, zamówień na dobra trwałego użytku oraz dynamiki PKB z USA. Wszelkie ruchu korekcyjne na dolarze naszym zdaniem w dalszym ciągu będą dobra okazją do sprzedaży waluty amerykańskiej.

Złoty wykorzystał ostatnie wydarzenia , by zyskać nieco na wartości . W tym tygodniu poznamy dane na temat sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia w lutym. Spadek sprzedaży i kolejny z rzędu wzrost stopy bezrobocia mogą utrzymywać złotego pod lekką presją. Ponadto w tym tygodniu poznamy decyzję RPP odnośnie stóp procentowych w Polsce. Analitycy nie są zgodni co do obecnego posunięcia Rady. Część z nich spodziewa się, iż stopy zostaną utrzymane na obecnym poziomie 4,0%, z kolei niektórzy spodziewają się obniżki o 25pb.

Najważniejsze wiadomości

  • CA: Inflacja CPI 0.7% m/m wobec oczekiwań 0.3%; r/r 1,4%wobec oczekiwań 1.0%
  • E-Z: Prezesi banków centralnych Europy Środkowo(Wschodniej zadecydowali w piatek, iS będą współpracować przy monitorowaniu swoich gospodarek i systemów finansowych
  • CA: Inflacja CPI bazowa 0.5% wobec oczekiwań 0.1% m/m; 1.9% wobec 1.5% r/r.
  • PL: W marcu 2009r koniunktura w polskim przemyśle lekko się poprawiła. GUS poinformował, Se jest to jednak najgorszy marzec od 9 lat.
  • E-Z: W styczniu produkcja przemysłowa w Strefie Euro spadła o 3,5% w relacji miesięcznej i aS o 17,3% w relacji rocznej.
  • GE: W lutym inflacja PPI spadła w Niemczech o 0,5%. w relacji miesięcznej i wzrosła o 0,9% w relacji rocznej,
  • PL: Na poniedziałkowej aukcji MF zaoferuje bony 26(tyg. za 1,3(1,6 mld zł.
  • PL: Inflacja bazowa z wyłączeniem cen Sywności i energii w lutym wyniosła 2,4% rok do roku, wobec 2,2% w styczniu i wobec 2,5% prognozowanych przez rynek.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: