eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Raty kredytów wciąż spadają

Raty kredytów wciąż spadają

2009-01-28 00:54

Raty kredytów wciąż spadają

Jak zmienią się raty kredytów w PLN © fot. mat. prasowe

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny zaskoczyła inwestorów, obniżając 27 stycznia 2009 r. na posiedzeniu stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Raty kredytów będą spadać, podobnie jak oprocentowanie lokat.

Przeczytaj także: Oprocentowanie kredytów 11 razy wyższe niż lokat

Decyzja RPP jest w dużej mierze uwzględniona przez rynek pieniężny, lecz banki potrzebują nieco czasu, by zaktualizować oprocentowanie. Jak zwykle szybciej pójdzie im zapewne aktualizacja oprocentowania lokat niż kredytów.

Kredyty

Od grudniowej obniżki stóp procentowych, trzymiesięczny WIBOR, czyli rynkowa stopa, która jest podstawą wyliczania oprocentowania większości hipotecznych kredytów złotowych, znacząco się obniżył. W ciągu miesiąca jego wartość spadła z 6,41 proc. do 5,15 proc., czyli aż o 1,26 punktu procentowego. To efekt zarówno dużej obniżki z grudnia 2008 roku, jak i oczekiwań na styczniowe cięcie.

Tak duża zmiana ma niebagatelny wpływ na oprocentowanie i raty istniejących przed jesiennym kryzysem kredytów hipotecznych. Według obliczeń Open Finance, w efekcie dwóch ostatnich obniżek, przeciętnie rata kredytu w złotych zmniejszy się przynajmniej o 12 proc.

fot. mat. prasowe

Jak zmienią się raty kredytów w PLN

Jak zmienią się raty kredytów w PLN

Co więcej, można się spodziewać dalszego spadku stopy WIBOR. Po pierwsze dlatego, że Rada jeszcze nie zakończyła cyklu obniżek stóp procentowych, a po drugie ponieważ rynek nie zdyskontował w pełni obniżek z grudnia i stycznia i ma jeszcze ok. 0,25 pkt proc. do nadrobienia. Posiadacze kredytów hipotecznych muszą jednak uzbroić się w cierpliwość, bo banki z reguły aktualizują stawki oprocentowania co kwartał, więc niektórzy z nich dopiero za kilka miesięcy odczują na własnej skórze efekt ostatnich obniżek. Mają jednak na co czekać.

Lokaty

Banki znów dostały impuls do kolejnej obniżki oprocentowania depozytów. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku można było skorzystać z lokat przynoszących 9, czy 10 proc. w skali roku. Teraz trzeba się zadowolić takimi, które przynoszą 7, góra 8 proc., i dotyczy to głównie depozytów na krótsze terminy (głównie 3-miesięcznych). Niektóre banki obniżając stawki dla swoich lokat liczyły się już z decyzją RPP z 27 I, ale i tak można się spodziewać, że oprocentowanie depozytów nadal będzie szło w dół. Do końca roku stawki dla najlepszych depozytów zejdą do poziomu 5 proc.

Obligacje

Kolejna obniżka stóp procentowych szczególnie powinna cieszyć posiadaczy jednostek uczestnictwa funduszy obligacji. Te właśnie instrumenty zyskują bowiem najbardziej w takich sytuacjach. W ślad za spadającymi stopami obniżają się rentowności obligacji, czyli rosną ich ceny, a to wprost przekłada się na zyski funduszy. Ten sielankowy obraz psują niestety obawy o stan budżetu, a konkretnie widmo rosnącego ponad założenia ustawy budżetowej deficytu, który jakoś trzeba będzie pokryć. Z samego cięcia wydatków najpewniej się to nie uda, dlatego należy brać pod uwagę ponadplanowe emisje obligacji. Zwiększająca się podaż przy popycie na względnie stałym poziomie wpłynąć może na spadek cen. Może to niestety oznaczać, że hossa na rynku obligacji napotka na swej drodze przeszkodę, z pokonaniem której może mieć poważny kłopot. W samym tylko ubiegłym tygodniu rentowność obligacji dwuletnich wzrosła o 22 pkt, choć w ciągu trzech wcześniejszych tygodni – w następstwie grudniowej decyzji RPP – spadła o blisko 70 pkt. Podsumowując, naszym zdaniem zamieszanie wokół budżetu może ograniczyć potencjalne zyski funduszy obligacji.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: