eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Przewalutowanie kredytu z CHF na PLN opłacalne?

Przewalutowanie kredytu z CHF na PLN opłacalne?

2008-11-19 13:44

Przewalutowanie kredytu z CHF na PLN opłacalne?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Frank szwajcarski miał dbać o interesy finansowe wielu Polaków zaciągających kredyt hipoteczny i mimo upływu lat zachowywał dobrą kondycję i dobrze spełniał swoje obowiązki. Jednakże ostatnie wydarzenia sprawiły, że forma franka zaczyna niepokoić - poinformowali eksperci z Credit House Polska.

Przeczytaj także: Kredyty we frankach wciąż tańsze

Credit House Polska zauważa, że skutkiem kryzysu finansowego, który objął praktycznie wszystkie rynki świata, jest nieufność instytucji finansowych względem siebie, co owocuje praktycznym brakiem transakcji na rynku międzybankowym. Co to oznacza dla przeciętnego kredytobiorcy? Banki, które posiadają w swojej ofercie kredyty, niezależnie czy są to kredyty gotówkowe, hipoteczne czy kredyty dla firm, środki na akcję kredytową pozyskują głównie z posiadanych środków swoich klientów (lokaty bankowe itp.) bądź pożyczają je na rynku międzybankowym. Załamanie się transakcji na rynku międzybankowym spowodowało, iż to ostatnie źródło pozyskania środków na akcję kredytową, przynajmniej przez jakiś czas, jest praktycznie niedostępne.

- Jeśli banki chcą udzielać kredytów w innych walutach niż PLN, w tym w CHF, muszą posiadać środki w tej właśnie walucie – mówi Sylwester Kowalski z Credit House Polska – Doradcy Kredytowi. – A pozyskanie w tej chwili na rynku międzybankowym CHF graniczy niemal z cudem. Dodatkowym problemem jest to, iż kredyty hipoteczne są udzielane na lat 20, 30 i więcej, natomiast środki uzyskiwane z rynku międzybankowego pożyczane były na dużo krótsze okresy i po wygaśnięciu tych umów banki muszą pozyskiwać nowe środki pod istniejące już portfele kredytowe, tak, aby zachować pełne pokrycie kredytów indeksowanych do CHF w tej właśnie walucie. Dopiero nadwyżki można przeznaczać na udzielanie nowych kredytów.

Te zależności spowodowały, iż banki w ostatnim miesiącu dość radykalnie podniosły marże na kredytach indeksowanych do CHF. – To dlatego – mówi Sylwester Kowalski – że nawet jeśli bankom uda się pozyskać środki na udzielanie kredytów indeksowanych do CHF, to pozyskają je po cenie dużo wyższej niż stawki LIBOR, a w ostatnim czasie byliśmy świadkami dużego wzrostu stawek LIBOR 3 miesięcznego (który stanowi podstawę oprocentowania kredytów hipotecznych) do poziomu prawie 3,20%, nienotowanego od 2001 roku. Na szczęcie nie było to długotrwałe i wskaźnik ten wraca do poziomu sprzed kryzysu. Na dziś LIBOR 3 miesięczny osiąga wartość około 2,15%.

Dodatkowo, jak zaznacza Credit House Polska, pojawiły się problemy polskiej waluty względem USD, EURO, GBP i właśnie CHF, wywołane m.in. poprzez działania spekulacyjne na rynku walutowym. Kurs średni w NBP franka szwajcarskiego osiągnął pod koniec października nienotowany od dawna poziom 2,69, wobec najniższego kursu w ostatnim czasie poniżej 2,00 PLN za jednego franka (w tej chwili kurs kształtuje się na poziomie około 2,47).

Czy to oznacza zmierzch kredytów w CHF? Czy powinno się w tej chwili zaciągać kredyt w tej walucie? Czy posiadacze kredytów w CHF powinni pomyśleć o ich przewalutowaniu?

Sylwester Kowalski, Credit House Polska: – Zaciągając kredyt w innej walucie niż PLN, zawsze musimy sobie zdawać sprawę z podwójnego ryzyka z tym związanego: ryzyka zmiany stopy procentowej oraz ryzyka kursowego. W przypadku kredytu w PLN mamy tylko ryzyko związane ze zmianą stóp procentowych. Co to oznacza dla osób, które posiadają kredyt w CHF? Jeśli zastanawiają się one, pod wpływem ostatnich wydarzeń nad przewalutowaniem kredytu na PLN, muszą przed podjęciem decyzji wiedzieć, po jakim kursie zaciągały kredyt (chodzi o kurs kupna stosowany do uruchomienia środków) i porównać go z obecnym kursem sprzedaży. Muszą również sprawdzić z jaką marżą posiadają kredyt w CHF.

Dla porównania Credit House Polska przedstawił kredyt zaciągnięty w CHF na kwotę 250 000 i 500 000 w listopadzie 2007 roku oraz listopadzie 2006 roku. Kredyt na 30 lat. Z danych Credit House Polska wynika, iż osoby, które zaciągały kredyt rok lub dwa lata temu, powinny dobrze się zastanowić zanim podejmą decyzję o przewalutowaniu swojego kredytu. Jak wskazuje powyższa tabela, przy obecnym kursie, który jest wyższy od kursu sprzed roku lub dwóch lat, kwota kredytu po przewalutowaniu byłaby wyższa od pierwotnie zaciągniętej. To oznacza, że jeśli teraz kredytobiorca dokonałby przewalutowania zrealizowałyby „stratę” wynikającą z ryzyka kursowego. Dodatkowo przejście na PLN spowodowałoby, iż obsługa tego kredytu wzrosłaby o kilkaset złotych w skali miesiąca.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: