eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe czekają na szczegóły planu

Rynki finansowe czekają na szczegóły planu

2008-10-13 12:21

Rynki finansowe czekają na szczegóły planu

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Nadal najważniejszą sprawą dla rynków finansowych pozostają ewentualne interwencje rządów. Dziś mamy poznać szczegóły niektórych elementów nowego planu ratunkowego.

Przeczytaj także: Fundusze akcji i obligacji - umożenie 52mld USD

W dużej mierze nadal pozostajemy w sferze spekulacji. Rząd brytyjski ma wzmocnić kapitałowo czterech największych kredytobiorców. W Europie mówi się nawet o gwarantowaniu pożyczek na rynku międzybankowym, aby przywrócić nań płynność. Nawet prezes Narodowego Banku Polskiego - Sławomir Skrzypek - zadeklarował, że NBP jest gotów zwiększyć płynność na rynku pożyczając bankom kapitał. Pozostają też dane makro. Poznamy inflację w Polsce (wtorek), dynamikę wynagrodzeń i zatrudnienia (środa) i produkcję przemysłową (piątek). W środę sprzedaż detaliczna w USA, w czwartek produkcja przemysłowa (także w Stanach).

SYTUACJA NA GPW


W piątek rynki akcji zgotowały inwestorom prawdziwy horror. Panika ogarnęła wszystkie parkiety, w tym i warszawski. Spadek indeksów przekraczał nawet 12 proc., skończyły się na stratach 8-proc. Źródłem paniki było stadne zachowanie inwestorów na wszystkich rynkach, ale co kierowało nimi? Nie jest to do końca oczywiste, ale sporo mówi się o zapadalności CDSów Lehman Bros właśnie w piątek. Oznacza to, że ich wystawcy potrzebowali ogromnej ilości gotówki, by wywiązać się ze zobowiązań - stąd sprzedaż aktywów niemal po każdej cenie na wielu rynkach światowych. Jeśli istotnie to właśnie było źródłem paniki, to już od dziś nastroje powinny być znacznie lepsze.

W piątek podrożały akcje 10 spółek, potaniały 313. Obroty podliczono na 2,7 mld PLN. Skala obrotów i zmienności wskazuje na możliwość osiągnięcia dna przeceny właśnie w piątek.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Inwestorzy wyciągający wnioski z wydarzeń ostatniego miesiąca zdążyli się już zapewne zorientować, że weekendy są najlepszym czasem dla polityków na negocjowanie szczegółów działań mających przywrócić wiarę w system bankowy. Tym razem było nie inaczej - wprawdzie piątkowe posiedzenie grupy G7 wniosło niewiele oprócz mglistej deklaracji najzamożniejszych państw o konieczności podjęcia wspólnej akcji, lecz w niedzielę po spotkaniu krajów należących do strefy euro poznaliśmy więcej konkretów. ECB wzorem FED będzie pomagać bezpośrednio firmom, Niemcy dokapitalizują banki kwotą ok. 100 mld EUR, Francuzi kwotą 50-100 mld EUR, a 4 największe banki Wielkiej Brytanii (RBS, HBOS, Lloyds TSB i Barclays) mogą zostać w poniedziałek przejęte przez państwo w ramach ogłoszonego w ubiegłym tygodniu planu stabilizacyjnego o wartości ok. 500 mld funtów.

 

1 2 ... 4

następna

Kurs złotego rośnie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: