eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Sytuacja na rynkach finansowych - wrzesień 2008

Sytuacja na rynkach finansowych - wrzesień 2008

2008-10-03 01:35

Przeczytaj także: Recesja w USA widoczna w danych makro

Rynek krajowy


Wrzesień na krajowym rynku walutowym przebiegał pod znakiem znacznych zmian notowań polskiej waluty. Początek miesiąca to dalsze osłabienie złotego względem euro oraz dolara. Było ono wywołane zmianami na światowym rynku, gdzie dynamicznie na wartości zyskiwała amerykańska waluta. Efektem fali entuzjazmu względem dolara, która zalała rynek walutowy, była deprecjacja walut rynków wschodzących, w tym również złotego. Para EUR/PLN wzrosła do poziomu 3,4900 – ostatnio notowanego na początku kwietnia bieżącego roku. Również kurs USD/PLN dynamicznie wzrastał, a skala osłabienie złotego sięgnęła poziomów z lutego, kiedy to za jednego dolara zapłacić trzeba było 2,5000 złotego.

Po znaczącym osłabieniu polskiej waluty inwestorzy oczekiwali korekty, nikt jednak nie spodziewał się, że będzie ona tak dynamiczna. Złoty bardzo szybko odrobił straty z początku września i w dalszym ciągu zyskiwał na wartości. Jego aprecjację powstrzymały dopiero istotne techniczne poziomy. Para EUR/PLN osiągnęła miesięczne minimum w okolicach 3,2700. Natomiast najmniej za jednego dolara zapłacić trzeba było niecałe 2,2200 złotego, czyli ponad 20 groszy taniej niż w pierwszych dniach miesiąca. Sygnałem do zmiany sentymentu względem krajowej waluty była wypowiedź Donalda Tuska na Forum Gospodarczym w Krynicy Górskiej. Powiedział on, że Polska będzie gotowa na przyjęcie wspólnej waluty europejskiej już w 2011 roku. Podany termin, jest co najmniej o rok wcześniejszy niż do tej pory zakładano, co sprawiło że złoty dynamicznie zyskiwał na wartości, a wspierało go równie dynamiczne odreagowanie na parze EUR/USD.

Chociaż zdaniem krajowych ekonomistów tak szybkie wstąpienie do strefy euro jest możliwe, to jest to proces trudny do zrealizowania i wymagający ścisłej współpracy rządu z Narodowym Bankiem Polskim. To właśnie czynniki natury politycznej mogą być największym problemem, tym bardziej, że aby przyjąć euro Polska musi dokonać zmian w konstytucji.
Podobnego zdania są również przedstawiciele zagranicznych instytucji finansowych. Ich zdaniem przyjęcie euro w 2011 roku jest mało prawdopodobne, jednak rok 2012 jest już realnym terminem. Analitycy Merrill Lynch wskazali dodatkowo na możliwe problemy Polski ze spełnieniem kryterium inflacyjnego, dlatego też konieczne mogą być dalsze podwyżki kosztu pieniądza. Perspektywa ta dodatkowo wsparła rodzimą walutę, a uczestnicy rynku oczekiwali na decyzję Rady Polityki Pieniężnej oraz oficjalny komunikat jej towarzyszący.

Sama decyzja nie była niespodzianką, bowiem nie doszło do zmiany głównej stopy procentowej, która w dalszym ciągu wynosi 6,0%. Zaskoczeniem natomiast mógł być dość łagodny ton komunikatu uzasadniającego tę decyzję. Co prawda nie wskazywał on jednoznacznie na dalszy kierunek prowadzonej przez RPP polityki monetarnej, na rynku pojawiły się jednak spekulacje, że fazę zacieśniania mamy już za sobą. Sławomir Skrzypek, zapytany o wpływ perspektywy wstąpienia polski do EMU na działania RPP, powiedział krótko, że konkretna deklaracja zmieni postrzeganie ścieżki inflacyjnej oraz ścieżki stóp procentowych. Uniknął jednak szczegółowego omawiania tej kwestii. Członkowie Rady dyplomatycznie komentowali, że brak podwyżki we wrześniu nie oznacza końca zacieśniania, ponieważ zagrożenie wzrostem inflacji jest wciąż wysokie. Aby jednak mieć pełniejszy obraz kondycji krajowej gospodarki RPP postanowiła zaczekać na najnowsze dane makroekonomiczne, zwłaszcza odczyt PKB oraz październikową projekcję inflacji. Zdaniem Jana Czekaja to właśnie projekcja będzie kluczowa, jeśli chodzi o przyszłe decyzje Rady.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: