eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Stopy procentowe w Polsce bez zmian?

Stopy procentowe w Polsce bez zmian?

2008-08-27 13:05

Stopy procentowe w Polsce bez zmian?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Choć zdecydowana większość ekonomistów spodziewa się podwyżki stóp, to prawie nikt nie zakłada, że stanie się to już na dzisiejszym posiedzeniu.

Przeczytaj także: Sprzedaż detaliczna i bezrobocie w Polsce

Ostatnie dane makro przynoszą sprzeczne sygnały - gospodarka hamuje, co widać po dynamice produkcji przemysłowej czy liczbie wydanych pozwoleń na budowę (znak, że wkrótce boom w budownictwie mieszkaniowym się dopali).

Z drugiej strony wciąż rośnie zatrudnienie i wynagrodzenia, spada bezrobocie, utrzymuje się presja płacowa i inflacyjna, która może wymagać kolejnych podwyżek stóp, tyle że jesienią (po danych o inflacji za wrzesień). Tyle tylko, że oczekiwania ekonomistów i rynku pieniężnego rozjeżdżają się w tym momencie - od ponad miesiąca stopy rynkowe spadają. Inwestorzy zdają się sądzić, że nie będzie już żadnych podwyżek.

SYTUACJA NA GPW


Za nami kolejna sesja z niskimi obrotami. Można co prawda powiedzieć, że wzrosły one aż o jedną trzecią w porównaniu do poniedziałkowych notowań, ale nie zmienia to faktu, że wyniosły ledwie 600 mln PLN. Same notowania miały przykry przebieg dla posiadaczy akcji - okazało się (nie po raz pierwszy zresztą), że nawet słaba presja podaży jest w stanie zepchnąć ceny o kilka procent.

W dodatku dane z niemieckiej gospodarki (odczyt indeksu Ifo) nie nastrajały optymistycznie, a dane GUS tradycyjnie zostały przez rynek zignorowane. Po południu próba odbicia została skontrowana przez sprzedających, a na niezłe dane z USA (nastroje Amerykanów poprawiły się, tak jak sprzedaż nowych domów) GPW już zareagować nie zdążyła.
Wczoraj podrożały akcje 111 spółek, potaniały 175. Przewaga obrotów przy proporcjach taniejących jak 6 do 1.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



We wtorek nowojorskie indeksy krążyły w okolicy poziomów ustalonych po silnych spadkach z poniedziałku i kończyły dzień z mieszanym wynikiem - S&P 500 zyskał 0,4 proc., DJIA 0,2 proc., a technologiczny NASDAQ spadał o 0,1 proc. Amerykański nadzór bankowy zaktualizował we wtorek "czarną listę", na której do 117 wzrosła liczba banków zagrożonych niewypłacalnością.

W marcu było na niej 90 instytucji o niepokojącej strukturze bilansu, a przed rokiem 61, czyli prawie o połowę mniej. Wartość aktywów pod kontrolą tych banków na zwiększyła się z 26 mld USD do 78 mld USD, lecz regulator przestrzegł, że na skutek kryzysu zaufania do sektora finansowego i trudności w pozyskaniu kapitału spodziewa się dalszego pogarszania sytuacji. Największy bank z listy, który splajtował w połowie lipca - IndyMac, stracił 32 mld USD i był trzecim największym bankrutem w historii USA.

 

1 2 ... 4

następna

Polska waluta stabilna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: