eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Zatrudnienie i produkcja w Polsce, nieruchomości w USA

Zatrudnienie i produkcja w Polsce, nieruchomości w USA

2008-08-18 11:35

Przeczytaj także: Dziś inflacja w Niemczech, USA i strefie euro

PROGNOZA GIEŁDOWA


Koniec publikacji wyników kwartalnych przez spółki z GPW powinien przełożyć się na przebudowanie składu portfeli funduszy, więc możemy liczyć na wyższe obroty na walorach największych firm, natomiast wartość papierów tych mniejszych może się zmieniać bardziej dynamicznie niż zazwyczaj. Projekt nowej ustawy o finansach publicznych, który w tym tygodniu opublikuje Ministerstwo Finansów, lecz pomimo zmiany prognoz dotyczących inflacji i wzrostu gospodarczego, deficyt budżetowy powinienie pozostać na ustalonym wcześniej poziomie.

Dla inwestorów na rynku walutowym ważne będą informacje z rynku pracy, a zwłaszcza tempo wzrostu płac oraz poziom lipcowej inflacji, które pozwolą ocenić szanse na to, że ceny w drugiej połowie roku nie będą rosły tak szybko jak w pierwszej, czego oczekuje RPP. Pozytywne zakónczenie sesji w Japonii oraz piątkowe lekkie zwyżki w Europie i na Wall Street będą sprzyjały otwarciu dzisiejszych notowań na plusie i odrabianiu strat z ubiegłego tygodnia.

WALUTY


W poniedziałek amerykański dolar tracił na wartość zarówno wobec euro oraz jena, co wynikało zarówno z realizowania zysków przez posiadaczy długich pozycji na dolarze oraz ze wzrostu ceny ropy naftowej na rynkach surowcowych. Kurs eurodolara podniósł się z półrocznych minimów do 1,476 USD (+0,5 proc.) i z uwagi na brak ważnych publikacji w poniedziałek powienien zachowywać się raczej spokojnie i podążać w obranym rano kierunku.

Raport z brytyjskiego rynku nieruchomości, który pokazał najniższą liczbę trasakcji od roku 1959 r. oraz najmniej udzielonych kredytów hipotecznych od blisko dekady, pogłębił słabość funta notującego najdłuższą spadkową serię względem dolara od 37 lat. Złoty umocnił się o 1 proc. w stosunku do dolara, który kosztował mniej niż 2,25 PLN, za euro płacono 3,320 PLN, a franka wyceniano na 2,060 PLN.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: