eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polska waluta ponownie zyskała na wartości

Polska waluta ponownie zyskała na wartości

2008-07-11 19:34

Przeczytaj także: Kurs EUR/USD - duże wahania

RYNEK MIĘDZYNARODOWY


W pierwszej połowie mijającego tygodnia kurs EUR/USD pozostawał w przedziale konsolidacji 1,56-1,5750. W czwartek nastąpiło wybicie górą z tego obszaru, które zaowocowało wzrostem do kolejnej istotnej bariery 1,58. Po krótkim okresie konsolidacji również i ten opór został pokonany. Kurs EUR/USD wzrósł do poziomu 1,5865. W kolejnych dniach wartość euro wyrażana w dolarze może wzrosnąć ponad historyczny szczyt 1,6000.

Pogorszenie nastroju wokół amerykańskiej waluty wywołały m.in. kolejne niepokojące doniesienia z rynku finansowego w Stanach Zjednoczonych. Na początku tygodnia analitycy firmy inwestycyjnej Lehman Brothers opublikowali raport, z którego wynika, że dwaj najwięksi amerykańscy pożyczkodawcy hipoteczni Fannie Mae i Freddie Mac mogą być zmuszeni do pozyskania kapitału na łączną kwotę 75 mld USD. Kapitał ten miałby im być niezbędny do ustabilizowania ich sytuacji finansowej. Następnego dnia doniesienia te zdementował organ sprawujący nadzór nad tymi spółkami, jednak nie zmniejszyło to obaw inwestorów o stan sektora finansowego w USA. Rozbudzały je kolejne informacje napływające na rynek. Analitycy Credit Suisse w połowie tygodnia podali, że blisko połowa największych amerykańskich pożyczkodawców może być zmuszona do obniżenia dywidendy, bądź też do pozyskania nowego kapitału. Nastrojów wokół rynku finansowego w Stanach Zjednoczonych nie były w stanie poprawić nawet zapewnienia szefa Fed Bena Bernanke, że instytucja której przewodzi zrobi wszystko, by ustabilizować sytuację w tym sektorze. W przemówieniu przed jedną z komisji Kongresu stwierdził on również, że Rezerwa Federalna potrzebuje dodatkowych narzędzi, które pomogą jej w osiągnięciu tego celu.

Zła sytuacja na amerykańskim rynku finansowym zmniejsza szanse na rychłe ożywienie gospodarki Stanów Zjednoczonych. Szanse te dodatkowo ogranicza wciąż słaby stan tamtejszego sektora nieruchomości. Według ostatnich danych liczba zajęć hipotek przez banki ze względu na niewypłacalność kredytobiorców wzrosła w czerwcu w ujęciu rocznym o 53,3%. Liczba podpisanych umów na kupno domów na rynku wtórnym według szacunków stowarzyszenia pośredników (NAR) spadła w maju o 4,7%. Kryzys sektora nieruchomości jest jednym z głównych winowajców ostatnich zawirowań w amerykańskiej gospodarce. Jego wciąż kiepski stan, podobnie jak trudna sytuacja na rynku finansowym, nie daje szans na rychłą poprawę sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Ożywienie tamtejszej gospodarki będzie prawdopodobnie możliwe dopiero na początku przyszłego roku.

W mijającym tygodniu Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych. Zostały one pozostawione na dotychczasowym poziomie. W Wielkiej Brytanii, podobnie jak na całym świecie obserwowany jest dynamiczny wzrost inflacji. Jednocześnie tamtejsza gospodarka odczuwa znaczące spowolnienie. W takiej sytuacji przedstawiciele Banku Anglii nie mogą sobie pozwolić na zmianę stóp procentowych. Decyzja o pozostawieniu kosztu pieniądza bez zmian była zgodna z oczekiwaniami inwestorów w związku z czym nie miała wpływu na notowania funta. Ze względu na wzrost kursu EUR/USD brytyjska waluta osłabiła się względem euro, natomiast umocniła względem dolara. Kurs EUR/GBP znajduje się obecnie w pobliżu górnego ograniczenia kanału konsolidacji, w którym ta para walutowa przebywa od ponad dwóch miesięcy. W kolejnych dniach bariera ta może ograniczać dalszą deprecjację funta względem europejskiej waluty.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: