eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polska waluta ponownie zyskała na wartości

Polska waluta ponownie zyskała na wartości

2008-07-11 19:34

Mijający tydzień przyniósł dalsze dynamiczne umocnienie złotego. Kurs USD/PLN w ostatnich dniach odnotował spadek z poziomu 2,12 na 2,05, natomiast EUR/PLN z 3,31 na 3,26.

Przeczytaj także: Kurs EUR/USD - duże wahania

RYNEK KRAJOWY


Polska waluta zyskała znacznie na wartości również względem franka szwajcarskiego oraz brytyjskiego funta. Kurs CHF/PLN pokonał dolne ograniczenie kanału konsolidacji w którym znajdował się od początku czerwca. Wybicie z tego obszaru daje potencjał do spadku do poziomu psychologicznej bariery 2,00. W trakcie ostatniej sesji mijającego tygodnia kurs CHF/PLN kształtował się na poziomie 2,0150, jednak dalszy jego spadek do wspomnianego wsparcia nie jest wykluczony. Wartość funta brytyjskiego wyrażana w polskiej walucie na przestrzeni ostatnich dni spadła o niemal 11 groszy do poziomu 4,08.

Dynamiczna aprecjacja złotego, która miała miejsce w ostatnich dniach wynikała przede wszystkim z poprawy sentymentu wobec walut naszego regionu. Silne umocnienie korony słowackiej przed zaplanowanym na początek przyszłego roku wstąpieniem Słowacji do Eurolandu, zachęciło inwestorów do lokowania swych środków w waluty krajów, które w niedalekiej przyszłości również przyjmą euro. Na korzyść złotego przemawiało ponadto w ostatnich dniach oficjalne zniesienie wobec Polski procedury nadmiernego deficytu. Procedura ta została wcześniej nałożona, ze względu na to, że deficyt budżetowy w naszym kraju przekraczał ustalony w kryterium konwergencji poziom 3% PKB. Spełnienie tego wymogu przybliżyło Polskę do wstąpienia do strefy euro. By jednak nasz kraj mógł przyjąć wspólną walutę musi wypełnić kryterium inflacyjne oraz przynajmniej przez dwa lata przebywać w systemie ERM2. W ramach tego systemu dopuszcza się 15% odchylenie od ustalonego parytetu wymiany danej waluty na euro. Jako prawdopodobną datę wejścia Polski do ERM2 podaje się 2010 rok.

Umocnienie złotego zmniejsza negatywny wpływ wzrostu cen paliw na światowych rynkach. W opinii członka Rady Polityki Pieniężnej Dariusza Filara, siła polskiej waluty wspiera Radę w walce z inflacją. Dynamiczny proces aprecjacji złotego, jego zdaniem, może pozwolić ograniczyć skalę podwyżek stóp procentowych w naszym kraju. O tym czy są one w dalszym ciągu konieczne mogą zadecydować dane makroekonomiczne, które w przyszłym tygodniu napłyną z Polski. We wtorek poznamy dynamikę wzrostu płac oraz inflację konsumentów za czerwiec. Prognozy zakładają wzrost obu z tych wskaźników. W maju wynagrodzenia wzrosły o 10,5% r/r, natomiast inflacja ukształtowała się na poziomie 4,4% r/r. Zwyżka tych wskaźników oznaczać będzie dalsze narastanie presji inflacyjnej w naszym kraju. By ograniczyć ten proces, RPP już po wakacjach może dokonać kolejnej podwyżki stóp procentowych. Na interwencji tej naszym zdaniem zakończy się cykl zacieśniania polityki pieniężnej w naszym kraju. Na dalsze podwyżki kosztu pieniądza nie będzie już prawdopodobnie pozwalać nieco gorsza kondycja polskiej gospodarki. O tym jak się ona obecnie przedstawia przekonamy się w przyszły piątek, kiedy to z naszego kraju zostanie przedstawiona dynamika produkcji przemysłowej za czerwiec. W maju wskaźnik ten odnotował niską wartość (2,3%r/r), co jednak tłumaczono mniejszą niż zwykle liczbą dni roboczych w tym miesiącu. Dane za czerwiec powinny już właściwie przedstawić stan polskiej gospodarki.

Notowania złotego w przyszłym tygodniu będą silnie zależeć od wspomnianych wyżej danych. Jeśli inflacja konsumentów i dynamika wzrostu wynagrodzeń osiągną wyższe od poprzednich wartości, a dynamika wzrostu produkcji przemysłowej nie wskaże na pogorszenie sytuacji w gospodarce, złoty może ulec dalszemu umocnieniu. W takiej sytuacji kurs USD/PLN będzie prawdopodobnie zmierzać w kierunku poziomu 2,02, EUR/PLN - 3,24, natomiast CHF/PLN – 2,00.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: